avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1848 soluții astăzi
Forum Activitate Steli1

Activitate Steli1

Buna ziua.
In urma cu 7 ani am inițiat la notar procedura de succesiune după moartea tatălui nostru. Suntem 6 moștenitori, toți fii ,pe un loc de casă.Nu exista alte bunuri.
In tot acest timp eu sunt singurul care am ajuns la notar și conform legii,pina într-un an de zile,am acceptat partea mea de moștenire. Ceilalți nici pina in ziua de astăzi nu au ajuns la notar.
Întrebarea mea este:
Poate notarul să-mi elibereze certificat de moștenitor dacă ceilalți nu s-au prezentat fiind legal citați de 3 ori conform legii?
Dacă timp de un an ceilalți nu au acceptat partea lor de moștenire,mai sunt moștenitori din punct de vedere legal?
Ce pot eu face care am respectat legea pentru a intra în posesia certificatului de moștenitor.

Notarul îmi spune că dosarul a fost suspendat și trebuie să mă adresez instanței.Eu care am respectat legea,trebuie sa pun avocat,și să chem in instanță pe frații mei să ce??!!!!!
As fi profund recunoscător dacă cineva care într-adevăr stăpânește legile țării,să mă lumineze și pe mine.
Va mulțumesc anticipat.
Cu respect!
Succesiunea se afla la notariat.Pot cere stramutarea in instanta,sau pot cere notarului aceasta atribuire provizorie?
Unde se poate cere acest drept de atribuire temporara?
Buna ziua.Întrebarea mea este dacă unul din copiii participanti la succesiunea casei parintilor(ambii decedati),are voie sa locuiasca in casa ramasa de la parinti,ea fiind obiectul succesiunii.Suntem 5 frati si nu suntem de acord ca unul sa locuiasca abuziv pina la finalizarea succesiunii.Ce spune legea si ce se poate face in acest sens.Multumesc anticipat.