avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Activitate lu_cky_me

Activitate lu_cky_me

Va multumesc din suflet pentru raspuns. Am tot cautat initial pe internet si nu am gasit nicaieri partea referitoare la fractiunile de luna iar catre cei de la prestatii sociale am trimis un email dar nu am primit raspuns.
Referitor la concediu maternal am trimis email catre cei de la asigurari de sanatate iar raspunsul nu a fost unul care sa ma ajute. Citez " Buna ziua,
Pentru achitarea indemnizatiei de concediu medical este necesar stagiul de cotizare de 6 luni inainte de luna in care se acorda concediu medical."
Aici sunt inca nedumerita...6 luni achitate o sa am dar dupa data nasterii copilului si nu stiu daca se mai accepta postnatal cu o perioada neacoperita intre.

Va doresc un weekend minunat.
Cu stima!
Buna ziua,
Avem o Intreprindere Familiala infiintata in ianuarie 2018. Am incheiat un contract de asigurare pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate in data de 27.06.2018. Am achitat suma corespunzatoare pana in decembrie 2018 inclusiv.
Momentan sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in data de 20 decembrie 2018. Intrebarea mea este legata de concediul maternal (pre si post natal). Cand o sa am posibilitatea sa beneficiez de el? In mod normal de la 1 noiembrie 2018 as putea sa intru in prenatal dar nu stiu daca va fi platit. Exista obligativitatea achitarii contributiei lunare cu o luna sau 6 luni inainte? Daca sunt 6 luni atunci abia de la 1 ianuarue 2019 voi putea beneficia de acest concediu platit iar eu voi naste inainte de aceasta data. Ce se intampla cu perioada dintre? Pot intra in concediu postnatal de la data nasterii chiar daca nu e platit? Sau medicul imi poate da concediu (fie el si neplatit) doar daca am cele 6 luni anterioare achitate.
Va multumesc.
Cu stima,
Buna ziua,

Sunt insarcinata data probabila a nasterii fiind 20 decembrie 2018. Avem o Intreprindere Familiala cu domeniul principal agricultura in care administrator cu cota de participare mai mare este sotul. Firma a fost infiintata in data de 25.01.2018 si platim impozit la norma de venit. Se considera indeplinit stagiul de cotizare de 12 luni luand in considerare data nasterii 20 decembrie 2018? Putem beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului? In mod normal sunt 12 luni in care s-a achitat impozit doar ca in ianuarie sunt doar 6 zile.
Va multumesc.