avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate tabitay

Activitate tabitay

Da, acele documente le-am depus prima data ca sa obtin permisul de sedere, dar acum pentru prelungire trebuie din nou tot acelea?

Cornel Vasile a scris:

Detalii
[ link extern ]

Buna ziua! Ce acte avem nevoie pentru prelungirea permisului de sedere ca scop de reintregire a familiei ? Permisul anterior expira curand
Buna ziua! M-am casatorit cu un cetean strain in Romania, si am ales sa pastrez numele meu de familie, si el pe al lui, dar dupa o vreme am realizat ca mai bine era sa-mi schimb eu numele si sa avem acelasi nume de familie, imi pare foarte rau ca am luat o decizie gresita, intrebarea mea este: mai pot sa mi schimb numele de familie , sa-l pun pe al lui ? Cand schimb numele, primesc un alt certificat de casatorie ? , daca ma poate ajuta cineva cu mai multe informatii. Multumesc frumos!
buna!! mii de scuze... am revenit cu o alta problema, si anume, certificatul lui de nastere ,trebuie sa fie tradus in romana,legalizat la notar, si apostilat.. ce inseamna apostilare, unde se face, si cat dureaza? daca ma poti ajuta si cu aceasta problema..Multumessccc!!

alinushka a scris:

Sa va fie de folos! Multa fericire!

minunat, multumesc mult pentru ajutor!!!

alinushka a scris:

Da, si in cazul nostru a facut sotul declaratie la notar.

aha...inteleg, asta e singurul document care trebuie din tara lui, si de asemenea o declaratie de la notar aici in Romania?

alinushka a scris:

Buna, certificatul de celibat este acelasi cu cel de cutuma si se obtine din localitatea de resedinta a viitorului sot (cel putin asa a fost in cazul meu, sotul meu fiind marocan si ne-am casatorit de aproape 6 luni).
O seara frumoasa!

am citit totul despre ce acte trebuie pentru o casatorie dintre un cetatean roman si unul strain ( african) . Ce mi a produs confuzie e certificatul de celibat si cel de cutuma, e acelasi certificat, sau care e diferenta? nu inteleg, si de asemnea se elibereaza de statul cetateanului din care face parte, de exemplu din Uganda daca el este cetatean ugandez ?? Am nevoie de aceste detalii ,Multumesc pentru ajutor!