avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate elena_marin

Activitate elena_marin

Multumesc mult pentru raspuns!
Multumesc mult tuturor pentru raspunsurile date, dar va rog sa imi spuna si mie cineva daca artroplastia totala de sold, acest sold artificial si inegalitatea membrelor constituie infirmitate.
Multumesc anticipat!
Multumesc!
Aveti dreptate, i se poate intampla oricui, dar in situatia in care am fost eu lovita(pe a doua banda a trecerii de pietoni; pe prima banda mi s-a dat prioritate si pe a doua am fost spulberata pur si simplu, am fost mutata din locul respectiv contrar vointei mele,...) si sa mai si declare ca i-am sarit in fata(cum?pe a doua banda?)
Nu am luat nimic de la asigurator, nu am deschis inca procesul civil.
Multumesc mult pentru raspuns! S-a dat clasare pentru ca nu am avut decat 70-75 de zile de ingrijiri medicale. Avocatul a cerut contraexpertiza la IML Bucuresti dar nu s-a admis, motivand ca inegalitatea membrelor este din cauza faptului ca proteza nu a fost potrivita fragmentului osos inlocuit (malpraxis, ceea ce eu stiam), dar cauza artroplastiei a fost accidentul.
Eu sunt stupefiata si nu pot intelege cum e posibil ca eu sa fiu lovita pe trecerea de pietoni, sa raman cu dizabilitate si soferul sa nu fie penalizat.
Va rog sa imi spuneti, un sold cu proteza totala nu este o vatamare corporala grava, nu constituie o infirmitate?
Multumesc!
Am avut avocat dar...s-a dat clasare
Buna seara!
Am fost victima unui accident de circulatie. Traversam o strada cu sens unic, cu trei benzi, prin locul marcat, trecere de pietoni. Mi s-a acordat prioritate pe banda intai, iar cand traversam banda a doua am fost lovita de o alta masina. Mi-a fracturat colul femural si mi s-a pus proteza totala de sold..Am primit 70-75 de zile de ingrijiri medicale. Mi s-a parut nedrept in situatia in care eu eram si sunt (nu m-am recuperat nici macar partial, dupa zece luni. Am cerut contraexpertiza la IML Bucuresti dar nu mi s-a aprobat, S-a dispus clasarea cazului.
Va rog sa imi spuneti:
1. O proteza totala de sold nu constituie o infirmitate permanenta?Si ca necazul sa fie complet, in urma protezarii piciorul este mai lung cu 1,5 cm, lucru care ma afecteaza enorm, merg cu dificultate, schiopatez.
2. Nu este vatamare corporala din culpa? Mie mi-a schimbat complet viata, m-a scos din campul muncii, nu ma pot descurca singura si vinovatul nu va pati nimic?
Multumesc anicipat pentru raspuns!


Cornel Vasile a scris:

Nu se poate revoca o astfel de incetare.

Of! Ar fi putut sa inceteze si altfel? Multumesc mult pentru promptitudine si bunavointa.


Cornel Vasile a scris:

Cu ce articol a incetat c.i.m.?

Art.56, alin 1, lit.c
Multumesc mult pentru raspuns!

Chiar daca au trecut cinci zile de la inaintarea deciziei de incetare a activitatii de catre angajator ITM.ului, mai poate fi revocata?
Preciz ca sunt/am fost cadru didactic.


Cornel Vasile a scris:

In acest caz sunt doua posibilitati :
- fie vorbiti cu angajatorul sa se revoce acea decizie

- fie incheiati un nou c.i.m.