avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate RIVE

Activitate RIVE

Bună seara!
Am lucrat la o firma începând cu data de 01.04.2021 iar contractul de munca mi s-a făcut cu data de 08.04.2021. Contractul de munca este făcut pe 8 ore ,5 zile pe săptămână adică 40 de ore săptămânal. In schimb, făceam ore suplimentare (minim o oră,o oră și jumătate zilnic, două sâmbete lunar și sărbătorile legale.)Acest contract de muncă nu s-a respectat de către angajator, mi-am dat demisia fără preaviz ținând cont de nerespectarea prevederilor contractului de muncă. Menționez că mi-au fost reținuți 1000 de lei din salariu fără nicio bază legală, fără a semna vreun contract de garanție sau altceva și în momentul în care mi-am cerut drepturile, adică zilele libere și banii opriți abuziv,nu mi-am mai primit nici salariul pe luna aferentă. Foștii mei colegi și-au primit salariile. Am făcut o plângere la ITM și nu știu ce demersuri să fac in continuare. Tot ceea ce spun,probez cu înscrisuri.
Va mulțumesc anticipat.
Bună seara! Sunt in litigiu de muncă cu o societate. In luna iulie a anului trecut am angajat un avocat pentru rezolvarea acestui litigiu. I-am plătit o sumă de bani pentru care nu am primit chitanță și până în momentul actual nu am primit un termen al procesului sau alte notificări ale Tribunalului pe adresa de email sau acasă. Dețin toate dovezile pe care i le-am dat avocatului și nu știu ce cred. Am fost înșelat?
Mulțumesc anticipat.