avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Activitate Utilizator49

Activitate Utilizator49

Bună ziua, Soțul meu a cumpărat o mașină din Italia.In cartea mașinii este trecut proprietar. Din păcate, a decedat în anul 2022. Mașina este in țară, dar nu știu cum să fac o înscriu. Am fost la notar pt. succesiune și mi-a spus să o trec întâi la taxe și impozite. Cei de la taxe și impozite nu știu cum să o înscrie. Mă poate ajuta cineva cu un sfat?Nu știu de unde să încep
Îmi cer scuze, aveți dreptate.Este vorba de o ședință de lucru, cu șefii ierarhici superiori .

trandafir2 a scris:

Acum v-ati suparat. Nu este vorba de sintaxa frazei si nici de alta corectie, ci de semantica. Este important despre ce anume sedinta ar fi vorba? Adica, ce, cum, cand, unde? Adica, mai explicit. Altfel, s-ar putea presupune, si pe buna dreptate, ca este vorba despre o sedinta de judecata sau despre o sedinta de bloc sau scara de bloc (dat fiind pandemia). Care din cele doua? Ati prins ideea, desigur. Intrebarea dvs este prea seaca, ca sa nu spun prost formulata.
Si in plus, nu are rost sa va enervati daca cineva vrea sa va ajute.

"In timpul","in decursul" mă așteptam la un răspuns,nu la corecții gramaticale!
In cadrul unei ședințe,am fost informați că suntem înregistrați.Cat timp se păstrează înregistrarea? Ședința a fost în luna iunie 2021.Daca cer acum înregistrarea credeți că o mai pot avea?Care este cadrul legal?
In cadrul unei ședințe,am fost informați că suntem înregistrați.Cat timp se păstrează înregistrarea? Ședința a fost în luna iunie 2021.Daca cer acum înregistrarea credeți că o mai pot avea?Care este cadrul legal?
Un medic într-o unitate medico-sociala ce cursuri trebuie să aibă pentru a beneficia de sporul pentru infecțiile nosocomiale?Iar programul de lucru pentru acest spor se cumulează cu norma de lucru?
Bună seara , Întrebare: In cadrul unei instituții este angajat un medic care beneficiază , pe lângă activitatea de bază ,de jumătate de normă pentru infecțiile nosocomiale.La stabilirea remunerației pentru jumătatea de normă se aplică și sporul de vechime?Exemplu medic primar plătit norma de bază la gradația de vechime 5 , pentru jumătatea de normă i se mai acordă gradația de vechime ,sau calculăm 50 % din salariul de bază din Legea 253/ 2017 la gradația 0?


Utilizator49 a scris:

Buna ziua,
Va rog un sfat.Avem urmatoarea problema : o angajata in functia de asistent social, personal contractual ,la o institutie publica a fost angajata in anul 2006 ,pe studii superioare. In urma unui control efectuat de autoritatile superioare , s-a constatat ca peroana in cauza detine diploma de absolvire de studii de scurta durata - colegiu 3 ani.Acum vor sa -i inceteze contractul de munca pentru ca nu corespunde nivelului de studiu.Ce ar putea face aceapersoana in acest caz. Ordonatorul principal de credite a refuzat solicitarea unitatii de modifica statul de functii. la pozitia asitentului social din S in SSD.Va multumesc anticipat.
Niniciun raspuns?
Buna ziua,
Va rog un sfat.Avem urmatoarea problema : o angajata in functia de asistent social, personal contractual ,la o institutie publica a fost angajata in anul 2006 ,pe studii superioare. In urma unui control efectuat de autoritatile superioare , s-a constatat ca peroana in cauza detine diploma de absolvire de studii de scurta durata - colegiu 3 ani.Acum vor sa -i inceteze contractul de munca pentru ca nu corespunde nivelului de studiu.Ce ar putea face aceapersoana in acest caz. Ordonatorul principal de credite a refuzat solicitarea unitatii de modifica statul de functii. la pozitia asitentului social din S in SSD.V amultumesc anticipat.