avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate Gabrrieelll

Activitate Gabrrieelll

Multumesc! Asa voi face,revin
Inca nu m am dus sa o duc,mai am 2 zile de liber legal,dar nici hr ul meu nu stie ce sa faca,este o tipa noua,nu stiu cum de au angajat o,dar totul depinde de " cum dicteaza seful de magazin". Dar maine o sa depun cererea de demisie,o trimit si prin fax si sper sa se rezolve. Oricum,ea a mai facut o ilegalitate inainte.Eu sunt persoana cu handicap( am un transplant renal) si stiu ca nu am voie sa muncesc mai mult de 8 ore pe zi( am avut si ture de 10 ore) si o sa le aduc aminte si de treaba asta,daca nu vrea sa semneze. Ce spuneti,procedez bine,si daca tot nu vrea o sa sun superiorii+ itm si o sa o chem si in instanta,pe baza ca nu mai ma pot duce la munca deoarece nu mai pot face fata la program si de incalcarea de mai sus. Procedez corect?
Nu,orice contract la ei nu se raportaleaza la nimic din trecut
Dar o sa trimit demisia pe fax,ca sa i instiintez,asta nu am facut,pe baza articolului 81 alineatul 8 din codul muncii. Este ok?
Am inceput activitatea nedeterminat pe 3 mai,atunci am semnat.acum e prima zi de liber,mai am doua. Daca in astea 3 zile sau 5 nu ma suna sa semnam demisia sau sa mi dea foile de care ati spus mai sus,o sa sun la superiorii ei. Credeti ca procedez bine?
Este vorba despre firma decathlon,dar in caz ca nu vrea sa mi dea demisia,o sa sun la superiorii ei. Va multumesc,din suflet pentru ajutor! Zi buna!
Ea refuza sa vorbeasca amiabil despre aceasta situatie si mi-a taiat-o cu aceasta vorba( nu te prezinti 3 zile si atuncin iti desfac contractul de munca pe drept ca nu te-ai prezentat. Nici eu nu pot sta in preaviz deoarece nu ma simt prea bine acolo( atat cat de program cat si psihic de munca acolo) eu am cerut un numar de contact catre superiorii ei,dar daca dvs spuneti ca nu are ce sa-mi faca in cartea de munca,atunci retrag si termin orice legatura cu ea. Multumesc!
Am avut doua perioade de proba de 3 luni la dansii prima a fost din noiembrie-ianuarie pe la sfarsit,a doua a fost din februarie pana in mai( la inceput) apoi am semnat pe nedeterminat cu ei,deci mai pana in prezent. As dori sa ma retrag deoarece sunt persoana cu handicap ( am un transplant renal) si nu mai pot face fata programului de lucru,
Buna ziua! Ma confrunt cu o situatie si nu stiu ce am de facut.va rog sa ma ajutati!
Am contaract nedeterminat la o firma si am anuntat de 1 saptamana ca voi pleca( le-am zis ca e posibil sa stau in preaviz). Azi m am decis sa-mi depun demisia,dar sefa de magazin nu a vrut sa o semneze si mi-a zis ca mai bine nu vin la munca 3 zile ca sa-mi ouna I in cartea de munca. Eu cum pot proceda in aceasta situatie ca as dori sa ies in regula din aceasta firma. Multumesc,zi buna!