avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1479 soluții astăzi
Forum Activitate maryly

Activitate maryly

Bună dimineata, aş dori să aflu după câte zile sunt îndreptățită să primesc protocolul de la adunarea de peoprietari? Având in vedere că nu locuiesc la adresă am cerut să mi se trimită pe Email? Multumesc anticipat pentru evtl răspunsuri.
in situatia data trebuie sa te adresezi numai autoritatilor germane care te vor pune sa faci MPU ( examen psihic medical), nu sunt sanse din pacate nici cu avocat. Ei sunt reticienti cind este vorba de alcool la volan.
[Multumesc mult răspuns şi sfat
Buna dimineata, Eu locuiesc in Germania de 20 de ani şi as dori să ştiu dacă din pensia mea pentru anii munciți in România, care mi se virează in contul din bancă in România este oprită asigurarea de sănătate? Multumesc anticipat
Permisul este dobândit in Germania sau Romania?
Multumesc foarte mult pentru toate raspunsurile
Buna ziua, este normal să plătesc apa rece pentru curățenie in bloc, pe scări şi in jurul blocului dacă apartamentul nu este locuit de ani de zile?
Multumesc ptr ev raspunsuri maryly a scris:

Buna ziua, unde sa ma adresez, daca administratia blocului din Bucuresti unde am un apartament nelocuit de ani de zile, ma pune la diverse plati care nu sunt legale conform legii 196/2018 si HG 1588/2007. Cand am contestatie si am cerut procesul verbal de la adunarea generala a asociatiei nu am primit nici un raspuns.
Multumesc frumos ptr eventualul raspuns.

Am cerut in scris, am făcut contestație dar nu am primit nici un răspuns.

latka a scris:

Pentru cheltuielile legate de energia electrica din lift da, aveti dreptate, acea cheltuiala se imparte pe numar de persoane si sunt 0 persoane declarate, pentru cele legate de salubrizare, nu stiu exact, fiecare primarie de sector are niste reguli (exista un regulament de salubrizare), poate nu ati completat declaratia anuala si nu ati dus dovada stampilata de asociatie ca acolo nu locuiesc persoane. Cautati pe site-ul primariei acel regulament, dat prin HCL.

Puteti contesta in instanta acele sume, de regula puteati cere conform procedurii de la art. 28 din legea 196/2018, in 10 zile de la afisare, explicatii de la presedinte pentru lista lunara respectiva.
HG 1588.2007 e abrogata.
[ link extern ]

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este vorba de cheltuieli pe Energie electrică ptr Lift,scara blocului si cheltuieli ptr salubrizare ( gunoiul)
Multumesc
Buna ziua, unde sa ma adresez, daca administratia blocului din Bucuresti unde am un apartament nelocuit de ani de zile, ma pune la diverse plati care nu sunt legale conform legii 196/2018 si HG 1588/2007. Cand am contestatie si am cerut procesul verbal de la adunarea generala a asociatiei nu am primit nici un raspuns.
Multumesc frumos ptr eventualul raspuns.