avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate CiobanuCristian2303

Activitate CiobanuCristian2303

Aparent am schimbat sensul de mers fara sa ma asigur, domnul circula peste limita legala si oricum in starea in care se afla nu a putut reactiona. In momentul de fata nu ma intereseaza ce pedeapsa primeste eu doar vreau sa.mi repar masina fara sa scot bani din buzunar pentru reparatie. Avand in vedere ca eu merg regulamentar si nu consum alcool. Domnul politist imi spunea ca eu am 24 de ani si ca dansul are mai multi ani de politie decat am eu de viata.

latka a scris:

Pai daca era o singura banda pe sens si dvs. de pe sensul de mers ati incercat sa parcati pe partea dvs., pe unde ar fi vrut sa va ocoleasca dl. ce v-a accidentat, daca nu mai era o alta banda ? Ceva nu e in regula in poveste.

Buna ziua, ieri am avut un accident cu un domn care avea alcolemia de 0.93 la suta. Accidentul s.a intamplat astfel: eram pe o strada cu dublu sens (o banda pe sens), am vrut sa parchez masina pe partea dreapta (garare) am semnalizat intentia de schimbare de sens cu cel putin 50m inainte de a face aceasta manevra. In momentul in care am viral domnul a venit din spatele meu si a incercat sa ma ocoleasca pe partea dreapta si atunci a intrat in mine, lovindu-mi usa fata pasager si aripa fata pasager. Am iesit din masina si l.am pus sa sufle spre mine, moment in care am constat ca acesta a consumat alcool. Politia a fost chemata, domnii politisti cand au ajuns au facut niste poze si ne.au pus sa suflam in test, eu iesind cu 0 si domnul din cealalta masina 0.93. Atunci au plecat direct la spital pentru recoltare.
Am fost chemat dupa 2 ore la sectia bragadiru pentru declarati. Domnul politist a spus direct ca daca dansul nu era sub influenta eu eram vinovat, dar in cazul acesta este culpa comuna. Le.am spus ca nu sunt de acord cu acest verdict si ca imi doresc sa fac contestatie, moment in care domnul politist a spus ca in acest caz trebuie facuta ancheta si ca imi voi pierde dreptul de a conduce 90 de zile. Cum pot proceda cu contestatia si daca este corecta decizia domnului politist?
Buna ziua, de curand am deschis o firma de consultanta auto. Eu trebuie sa platesc TVA ul intracomunitar, chiar daca eu "vand" serviciul de consultanta?