avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1298 soluții astăzi
Forum Activitate IarmasunaCreditExpress

Activitate IarmasunaCreditExpress

Am incercat sa le explic ca contractul a fost reziliat cu acordul celor de la Telekom inaintea facturilor pe care ei spun ca sunt de platit, culmea nici macar nu sunt lunile pe care eu are fi trebuit sa le platesc.
Am specificat ca pot plati lunile restate de dinaintea rezilierii si au refuzat.


adriandimitriu a scris:

firma de colectare a cumparat un credit pe care il urmareste. nu e nici un abuz. dar sa revenim:
intai trebuie sa verificati ca aceasta cesiune e reala, fiindca am mai vazut fake-uri.
apoi, daca va intelegeti asupra sumei de plata, va convingeti ca veti primi de la ei o declaratie cum ca prin plata sumei convenite se stinge orice datorie.
platiti suma, primiti documentul. punct.

Sunt in situatia in care ma suna abuziv o firma de colectare numita CreditExpress care imi explica ca fostul Telekom a vandut catre Orange Romania, care la randul ei a vandut creanta catre ei, desi astazi firma Telekom functioneaza. Un total de 900 de lei format din 8 facturi intre data 08.2020-04.2021 si echipament nerestituit. Le-am explicat ca exista cerere de reziliere cu exonerarea platilor serviciilor, iar procesul verbal dupa 2-3 ani in mod cert nu il mai detin. Acestia nici macar nu stiau despre rezilierile pe care le-am solicitat. Am invocat in mail situatia stresanta la care sunt supus involuntar, amenintarea cu executari silite fara a avea nici o baza legala, in conditiile in care le-am spus ca sunt dispus sa platesc 3 facturi pe care intr-adevar nu le-am achitat inainte de a face cererea de reziliere. Concret ce e de facut?