avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1307 soluții astăzi
Forum Activitate radu_b_a

Activitate radu_b_a

Va multumesc pentru raspuns. Dar daca sa spunem adunarea generala a hotarat acest lucru?
Buna ziua,
Am o intrebare legata de inchirierea apartamentului personal.
Apartamentul este inchiriat in regim hotelier (airbnb, booking) - persoana fizica, am acortul asociatiei inclusiv al vecinilor, certificat de la primarie. Problema care a aparut este ca asociatia de proprietari percepe o taxa lunara de 200 RON pentru faptul ca sunt in regim hotelier. Este legala sau abuziva aceasta taxa? Am avut o discutie cu administratorul insa nu am putut sa inteleg exact care este textul de lege in baza caruia poate sa fie impusa o astfel de taxa (stabilita conform legii prin ROI conform spuselor sale) care pare un soi de amenda sau chirie. Mergand pe aceasta logica si tinand cont ca eu sunt o persoana fizica care inchiriez apartamentul pe perioade scurte, ar trebui sa fie perceputa o taxa si pentru orice inchiriere de imobil ceea ce este absurd. Aceasta situatie se traduce prin faptul ca eu trebuie sa platesc o taxa indiferent ca nu am chiriasi timp de luni de zile (De ce trebuie sa platesc ceva conform unui ROI dintr-o venit care este posibil sa nu existe?)