avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2014 soluții astăzi
Forum Activitate cloverred

Activitate cloverred

Am deschis o succesiune la notar, noi fiind trei mostenitori. Ceilalti doi mostenitori locuiesc departe de localitate, iar notara le-a facut o inputernicire sa fie repezentati in procesul de succesiune de altcineva. Nu am acces la ce s-a scris in acea inputernicire ideea e ca ei intre timp s-au razgandit, dupa ce au semnat-o si acum nu mai vor sa accepte mostenirea. Refuza vehement.
Notara nu m-a informat pe moment; nici ei am aflat acum, dupa o luna jumatate iar biroul notarial zice ca e prea tarziu sa renunte acum, fiindca i-a trecut in nustiu ce registru ca mostenitori. Ce se poate face in situatia data pt ca sa se finalizeze succesiunea? Trebuie sa ii dau in judecata?
Ei refuza sa mai semneze ca primesc ceva invocand diverse motive.
Martie 1966
Buna ziua!

Tatal meu a lucrat in domeniul minier, timp de 8 ani si 7 luni, incadrat in cartea de munca la grupa I. A mai facut si armata timp de 1 an insa doar atat, nu are cei 15 ani minimi de contributie pentru a se putea pensiona. Am citit ca i s-ar da 6 luni la fiecare an lucrat in mina, care ar veni drept vechime suplimentare. Este adevarat? ar putea sa cumpere apoi diferenta de vechime? de asemenea, sa asteptam noua lege a pensiilor din septembrie pentru a merge la casa de pensie? sau sa mergem in august? este vreo diferenta? multumesc mult pentru eventualul rapsuns.