avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1932 soluții astăzi
Forum Activitate Anabele123

Activitate Anabele123



Avocat Neagu Elena a scris:

Se împarte 50%.
Nu are importanta ca din partea lui X au venit mai mulți invitati sau ca invitații din partea lui Y au dat mai puțin.
Dacă doriți sa amânați împărțirea darului de nunta atunci puteți divorța pe calea instantei de judecata, unde procesul durează mai mult timp.
Dacă nu, mergeți la notar și când depuneti actele pentru divort solicitati și partajarea darului de nunta.


Multumesc pentru raspuns. Mai am o curiozitate: Chiar daca invitatii au venit ca “obligatie”, avand in vedere ca si parintii au fost la randul lor la nuntile lor? Nu mi se pare corect ca efortul financiar al parintilor care au avut mai multi invitati sa fie impartit dupa divort 50%-50%.
Eu si sotia mea ne-am casatorit acum 4 ani. Suma primita ca dar de nunta a ramas neatinsa pana la acest moment. Nu avem alte bunuri comune in afara de darul de la nunta. Daca noi divortam, mie mi se cuvine suma pe care am primit-o din partea invitatilor din partea mea sau trebuie sa impart in mod egal cu ea? De mentionat ca din parte mea au venit mai multi invitati decat din partea ei, iar darul pe cap de familie a fost mai mare din partea invitatilor mei. Multumesc!