avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate mireille_is

Activitate mireille_is

Buna ziua,
Am o situatie, eu am contract cu 8 ore in cadrul universitatii de stat si un al doilea contract cu 8 ore in privat. Cei de la universitate imi spun acum ca nu am voie sa am 2 contracte de 8 ore concomitent. Ma puteti ajuta cu articolul de lege care sa ma ajute in situatia mea? mi se pare anormal daca mie programul care nu este fix imi permite asta, acum sa renunt la o parte din norma de lucru din privat :(
Si daca faci cu microbuz cu capacitate de peste 9 locuri mai poti face pe baza autorizatiei de taximetrie?
Buna ziua,
Puteti sa-mi comunicati in baza a ce autorizatie/licenta se poate efectua transport persoane in regim shuttle bus(transfer aeroport-hotel, hotel-restaurant etc)?

Multumesc!
Răspuns la discuția Norma de lucru
daca nu exista putem interpreta ca atata timp cat lucreaza doar 40 ore pe sapt sunt in legalitate?!
Răspuns la discuția Norma de lucru
nu stie nimeni?
Discuție Norma de lucru
Buna ziua,
vreau sa stiu daca pot angaja o persoana cu norma de 40 de ore pe saptamana, iar programul de lucru sa fie doua zile lucreaza 11 ore, 2 zile pauza si tot asa.....stiu ca este o prevedere ca daca lucrezi 12 ore trebuie musai pauza 24 ora, dar pt 11 ore?!
Multumesc!
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti dpdv al beneficiilor fiscale ce ar fi mai indicat sa ofer pentru angajatii ce se deplaseaza in interes de serviciu: diurna sau tichet de masa?...Mentionez ca deplasarea are durata de o singura zi....Multumesc!
Buna ziua,

va adresez o intrebare mai incurcata#-o

cumnatul meu s-a angajat anul trecut in martie la o fabrica...din ianuarie 2016 pana luna aceasta a avut concediu medical intrucat a avut previz-firma va intra ..de luna viitoare probabil va intra in somaj iar in august cumnata mea va naste....
acum vine intrebarea cumnatul meu poate intra in concediu de crestere a copilului din august si daca da cum se va calcula indemnizatia? se va lua in calcul si somajul?!


Sper ca m-am facut inteleasa :sorry:
Multumesc!!
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
cele doua cim au fost in acelasi timp..multumec!
Buna ziua,

va rog sa imi spuneti daca eu in ultimele 12 luni am avut 2 joburi cu norma partiala de munca, 6 ore la o firma respectiv 2 ore la o firma beneficiez de indemnizatia pentru cresterea copilului si daca da cum se calculeaza.


Multumesc mult!