avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1848 soluții astăzi
Forum Activitate ianca80

Activitate ianca80

Kitte a scris:

Buna ziua

1. Nu sunt sigura, un expert pe salarizare va poate da un raspuns pe care sa va puteti baza.
Eu stiu ca daca in ultimile 12 luni nu aveti cotizare, ci sunteti asigurata ca urmarea a CIC sau alte situatii de acest gen, atunci baza de calcul pentru medical este salariul minim pe economie.

2. 85% a mediei veniturilor pe ultimile 12 luni. Pentru perioada primului CIC se ia in considerare indemnizatia.

3. Da, puteti depune cerere pentru salariul mediu pe unitate.
Mai va sfatuiesc sa depuneti cerere si pentru compensarea diferentei dintre salariul dvs de baza si indemnizatia de pre-postnatal pentru minim 6 saptamani.
Aveti aici un model: [ link extern ]

4. Situatia la 2 si 3 ramane neschimbata. Se va schimba indemnizatia pentru CIC2, pentru ca banuiesc ca salariul dvs daca reveniti la munca este mai mare decat indemnizatia de CIC1, deci veti avea o medie mai buna a veniturilor. Se va mai schimba baza de calcul pentru prenatal.

Va sfatuiesc sa va ganditi in primul rand la binele dvs si al copiilor dvs. Financiar v-ar avantaja sa reveniti la servici, dar va spun din experienta ca este destul de greu sa fii gravida si sa te duci la servici si sa mai ai si un prichindel mic acasa.


Buna ziua.Am si eu mai multe nelamuriri si rog pe cei in cunostinta de cauza sa imi dea raspunsurile pe care le caut.
Situatia mea e urmatoarea:sunt in CIC pana in 10 noiembrie 2010,sunt educatoare titulara in invatamant.Problema e ca in cursul anului scolar 2010-2011 in unitatea noastra se va reduce un post(va pleca cel care va obtine punctajul cel mai mic la fisa de evaluare tip,iar dosarele se depun la inceputul lunii martie 2011).
Ce nu stiu eu?
1. aceasta reducere a postului din invatamant intra la categoria "reorganizare judiciara"?
2.daca eu prezint dovada ca in martie 2011 sunt insarcinata,au dreptul sa ma reduca?
3.In cazul in care ma intorc la lucru ,lucrez 3 luni si apoi intru in prenatal ,cum mi se calculeaza indemnizatia de CIC 2?
Astept cu nerabdare raspunsurile dumneavoastra.
Va doresc o primavara minunata!
cioan a scris:

Pe mine m-a enervat astazi cand am citit pe acest forum ca un utilizator a fost scoasa (nu sunt o persoana agramata, dezacordul aparent a fost facut cu intentie) de sub urmarire penala pentru o alcoolemie de 1,2 la prima proba si de 1,0 la cea de a doua. Deci, se poate...


Buna ziua.
Va cer si eu ajutorul pentru a ne lamuri in urmatoarea problema.Cumnatul meu a fost implicat intr-un accident minor fara victime si in urma testarii cu alcootestul i s-a depistat 0,65 in aerul expirat si 0,95 respectiv 0,80mg/l in sange.Va rog frumos sa imi spuneti daca i se va anula sau suspenda permisul de conducere si daca i se va intocmi dosar penal.:">
Astept raspunsul d-voastra cu nerabdare.
Va multumesc anticipat. :wave:
Răspuns la discuția alcool la volan
elladomi a scris:


Art. 134. - Reabilitarea persoanei fizice are loc de drept in cazul condamnarii la amenda sau la pedeapsa inchisorii care nu depaseste un an, daca in decurs de 3 ani condamnatul nu a savarsit nicio alta infractiune.

Reabilitarea persoanei juridice are loc de drept daca in decurs de 3 ani, de la data la care pedeapsa amenzii sau, dupa caz, pedeapsa complementara, a fost executata sau considerata ca executata si persoana juridica nu a mai savarsit nicio alta infractiune.

Art. 135. - Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanta judecatoreasca:

a) in cazul condamnarii la pedeapsa inchisorii mai mare de un an pana la 5 ani, dupa trecerea unui termen de 4 ani, la care se adauga jumatate din durata pedepsei pronuntate;

b) in cazul condamnarii la pedeapsa inchisorii mai mare de 5 ani pana la 10 ani, dupa trecerea unui termen de 5 ani, la care se adauga jumatate din durata pedepsei pronuntate;

c) in cazul condamnarii la pedeapsa inchisorii mai mare de 10 ani, dupa trecerea unui termen de 7 ani, la care se adauga jumatate din durata pedepsei pronuntate;

d) in cazul pedepsei detentiunii pe viata comutate sau inlocuite cu pedeapsa inchisorii, dupa trecerea unui termen de 7 ani, la care se adauga jumatate din durata pedepsei cu inchisoare.

Procurorul general poate dispune, in cazuri exceptionale, reducerea termenelor prevazute in acest articol.




Buna ziua.
Va cer si eu ajutorul pentru a ne lamuri in urmatoarea problema.Cumnatul meu a fost implicat intr-un accident minor fara victime si in urma testarii cu alcootestul i s-a depistat 0,65 in aerul expirat si 0,95 respectiv 0,80mg/l in sange.Va rog frumos sa imi spuneti daca i se va anula sau suspenda permisul de conducere si daca i se va intocmi dosar penal.:">
Astept raspunsul d-voastra cu nerabdare.
Va multumesc anticipat.:wave: