avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand pot iesi la pensie? pensie militara sau civila?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand pot iesi la pensie? pensie militara sau civila?

sunt nascut in octombrie 1955 alucrat 2.5 ani in viata civila dupa care am fost cadru militar 17 ani cu tot cu stagiu militar si scola militara in 1993 am fost trecut in rezerva si in continuare am lucrat in viata civila pana-n prezent am 12 ani grupa a2 a pana-n 1993 as dori sa stiu in ce conditii si cind pot beneficia de pensie militara sau civila
Ultima modificare: Duminică, 23 Mai 2010
iurcut dumitru, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 05:42, 23 Ianuarie 2011
Am o rugaminte as dori sa stiu daca pot sa ma pensionez militar partial anticipat. Am 48 de ani. Am lucrat ca elev scoala militara si cadru militar activ din sept. 1982 pana in septembrie 1998 cand am fost trecut in rezerva. Am 10 ani la grupa 1. Din 1998 am mai lucrat 11 ani
DIA63 a scris:
Am o rugaminte as dori sa stiu daca pot sa ma pensionez militar partial anticipat. Am 48 de ani. Am lucrat ca elev scoala militara si cadru militar activ din sept. 1982 pana in septembrie 1998 cand am fost trecut in rezerva. Am 10 ani la grupa 1. Din 1998 am mai lucrat 11 ani

Va rog sa precizati data nasterii si perioada in care persoana pentru care intrebati a fost elev al scolii militare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalculare pensie militara ionioneforie ionioneforie Stimati domni, Speta mea se prezinta astfel: - in luna martie 1999, am incetat raporturile de serviciu cu Inspectoratul Judetean de Politie ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiilor militare spinean spinean Buna ziua! Va multumesc,domnisoara Gabriela Pintea pentru raspunsurile promte si la obiect. As vrea sa va mai intreb daca prevederile Ordonantei de Guvern735 ... (vezi toată discuția)
Pensie civila + pensie militara IstratiEvelina IstratiEvelina Buna ziua, Sunt nascut in luna iunie 1957 si am lucrat 13 ani in conditii speciale (grupa 1) la Sidex, 9 ani si 3 luni in Ministerul de Interne in conditii ... (vezi toată discuția)