avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

avem o casa care este impartita astfel:1/4 detin eu ,1/4 detine fratele meu si jumatate este a mamei mele aceasta parte provine din mostenire dupa moartea tatalui meu
precizez ca nu este iesire din indiviziune
intrebarea mea este daca pot ca partea mea 1/4 sa o trec pe copii mei in varsta de 16 ani si respectiv 1 an
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 14:12, 12 Aprilie 2010
nu inteleg cum sa poata ataca?daca eu cand am scos creditul nu l-am scos cu ipoteca sau nu am dat nici un detaliu ca eu as avea casa
in aceeasi casa stau si mama si fratele meu impreuna cu mine va rog sa imi explicati mai pe intelesul meu va multumesc
nu are relevanta faptul ca dvs. nu ati girat cu partea din imobil a carei proprietara sunteti de drept .
daca creditorul va considera ca ati instrainat cota-parte din imobil in frauda sa, va putea investi instanta cu actiunea pauliana , solicitand anularea actelor juridice ale debitorului .
executarea silita se indreapta impotriva bunurilor mobile, iar in ultima faza are in vedere bunurile imobile .
sfatul meu este sa va achitati ratele si sa evitati sa se ajunga la executarea dvs.
am primit aceasta instiintare prin posta in care imi spune ca pana la data de 19 04 sa achit suma totala neplata sumei va determina in mod irevocabil inceperea executarii silite mobiliare si imobiliare
creditul este pentru nevoi personale fara ipoteca
eu detin 1/4 mostenire de la tatal meu cealalta parte o detine 1/4 fratele meu iar jumatate mama mea
poate sa imi ia casa sau pot sa ajung la o intelegere sa achit pe luna o anumita suma
eu nu am efectuat plata ratelor catre banca deoarece sunt in concediu de maternitate si mai am si alte rate
va multumesc anticipat
din pacate, daca nu veti da curs somatiei se va incepe procedura de executare silita impotriva dvs .
aveti posibilitatea sa faceti contestatie la executare .
cum si pentru ce sa fac contestatie la executare?
Ultima modificare: Luni, 12 Aprilie 2010
ContSters136155, utilizator

Alte discuții în legătură

Notare de ececutare silita in cartea funciara necsu necsu Am un contract de credit pt nevoi personale garantate cu ipoteca pe mai multe imobile. Banca a investit contractul in camera de consiliu si a notat prin ... (vezi toată discuția)
Banca mai poate executa silit? mihrac mihrac Buna seara.Prietenul meu a imprumutat e la banca suma de 8000 E prin 2008 a platit decat cateva rate pana in 2009.Nu stiu daca a girat cu casa,el zice ca nu ... (vezi toată discuția)
Despre execatuarea silita ca urmare a neplatii ratelor la banca anca_mic anca_mic Buna ziua Parintii mei au facut mai multe credite la banci, credite ce insumeaza o valoare toatala de 6000 E .Amandoi fiind functionarii publici veniturile ... (vezi toată discuția)