Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reincadrare in munca la acelasi patron
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reincadrare in munca la acelasi patron

Buna ziua!Am si eu o intrebare , va rog:
Am fost angajata la o firma incepand cu anul 2004.In anul 2009 , in aprilie am fost trecuta la jumatate de norma ,pentru ca firma nu mai putea achita obligatiile la stat.In octombrie 2009 am plecat de la firma-nu-mi mai conveneau conditiile de munca si de salarizare.Nici pana astazi nu mi-am gasit serviciu si nici somaj nu am avut-pentru ca mi s-a spus ca nu pot lua somaj la jumatate de norma.Intrebarea mea este:
Pot sa ma reangajez la aceeasi firma cu jumatate de norma,in conditiile in care firma are datorii la stat de 50 de mil. lei vechi pentru cartea mea de munca?Nici acum nu-mi convine salariul , dar vreau sa am un copil si as dori sa lucrez un an de zile inainte de nastere-pentru a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului-intrucat am inteles ca aceasta se acorda si daca lucrezi doar cu jumatate de norma si nu cu norma intreaga.
Va multumesc anticipat!
@ lorelayold76
Pentru somaj conteaza durata timpului de munca .... daca este cu 8 ore/zi atunci ii trebuie un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.
Daca are 4 ore/zi atunci stagiu de cotizare minim va fi de 24 de luni in ultimele 24 de luni ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Legea 76/2002 spune:
Art.34 (1.2) Pentru persoanele încadrate cu contract individual de muncă cu timp parţial, stagiul de cotizare prevăzut la alin. (1) lit. a) se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate în baza contractelor individuale de muncă cu timp parţial.

2. Asta inseamna ca daca aveti CIM cu 4 ore pe zi, pentru a avea cele 12 luni necesare a 8 ore pe zi se vor lua in calcul 24 de luni.

3. Daca aveti CIM cu mai putin de 4 ore pe zi in ultimele 24 deluni, nu veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
freeelis a scris:

@ lorelayold76
Pentru somaj conteaza durata timpului de munca .... daca este cu 8 ore/zi atunci ii trebuie un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.
Daca are 4 ore/zi atunci stagiu de cotizare minim va fi de 24 de luni in ultimele 24 de luni ...

-da asa este legea, multumesc ca ati specificat, iar in cazul acesta ar fi beneficiat de somaj (avand vechime de 5 ani)
-partea cu orele nu cred ca este corect sa se tina cont atat timp cat nici la pensii nu se mai tine cont.....dar pana nu se schimba legea nu avem ce face (o persoana care a muncit un an intreg 4 ore pe zi nu primeste somaj, dar alta care a muncit 8 ore pe zi cu cim determinat pe timp de 3 luni primeste....foarte ciudate legi avem).

O zi buna tuturor.