Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partajul sotilor este prescriptibil?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partajul sotilor este prescriptibil?

Buna seara!Stiam ca actiunea in partaj nu se prescrie.Avem o ruda care a divortat si i-a spus cineva ca daca nu actioneaza in 3 ani i se va prescrie acest drept.Este adevarat?Multumesc
Exista doua situatii:
Sotii divorteaza.
1. a) In timpul casatoriei nu au dobandit bunuri comune iar unul dintre soti a facut investitii in imobilul celuilalt sot.
b) Daca sotii au dobandit bunuri comune mobile sau/si imobile dar unul dintre soti a facut niste investitii la un imobil, bun propriu al celuilalt sot
In acest cazuri, dreptul la actiunea in pretentii pentru cval. investitiilor efectuate de sotul neproprietar se prescrie in termen de 3 ani de la data desfacerii casatoriei.
Pentru partaj, dreptul la actiune este imprescriptibil.
Astfel, cu titlu de exemplu, daca dupa 4 ani de la desfacerea casatoriei (daca partile nu se inteleg si nu incheie o tranzactie!), si oricare dintre soti introduce actiune de partaj dreptul la actiunea in pretentii pentru investitiile efectuate de sotul neproprietar este prescris, instanta putand solutiona doar partajul.
2. In timpul casatoriei au dobandit bunuri comune astfel ca partajul se poate introduce oricand, actiunea fiind imprescriptibila.
Dupa cum vedeti, sunt doua situatii distincte. ;)
Daca divortul este de comun acord -pentru a evita cheltuieli inutile, iar in instanta, la desfacerea casatoriei, partile sustin ca bunurile comune sa fie impartite de comun acord, nu cer partaj. Dar dupa pronuntarea divortului, partile nu mai cad la invoiala, cum se procedeaza in acest caz? Se poate solicita partaj in instanta, chiar si dupa pronuntarea divortului? Daca da, in cat timp de la hotararea judecatoreasca?
Multumesc.
da,se rezolva in instanta, oricand dupa divort, cu plata taxa de timbru de 3%, taxa pe care o recupereaza doar daca se duc cu o tranzactie la primul termen, daca nu se inteleg, o sa-i coste destui bani si timp.
se mai pot duce la notar, doar daca ajung la o intelegere pt a incheia aceasta tranzactie, la fel oricand dupa divort.
molioa a scris:
Daca divortul este de comun acord -pentru a evita cheltuieli inutile, iar in instanta, la desfacerea casatoriei, partile sustin ca bunurile comune sa fie impartite de comun acord, nu cer partaj. Dar dupa pronuntarea divortului, partile nu mai cad la invoiala, cum se procedeaza in acest caz? Se poate solicita partaj in instanta, chiar si dupa pronuntarea divortului? Daca da, in cat timp de la hotararea judecatoreasca?

Oricand dupa pronuntarea divortului pentru partaj, cu precizarile din mesajul anterior...;)
Puteti deci incheia divortul, fara partaj si astfel in cadrul procesului de divort nu vor fi discutate aspecte legate de bunurile sotilor.Daca partile nu se inteleg cu privire la partajarea bunurilor , singura solutie ramane partajul pe cale judecatoreasca, cu cheltuielile aferente acestuia asa cum v-am aratat in mesajul anterior.
Alegerea momentului initierii partajului va apartine in integrallitate, in principiu la partaj veti avea nevoie de hotararea de divort legalizata.