Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier

Buna ziua.
Anul trecut in luna iulie am avut un acident de circulatie care s-a soldat cu ranirea unei persoane( 30 zile de ingrijiri medicale).Victima mi-a cerut suma de 3000 de euro,bani pe care eu nu i-am avut,asa ca a depus plangere impotriva mea.Trebuie sa specific faptul ca victima a taiat linia continua,iar eu fiind aproape de axul drumului am tras brusc de volan,masina intrand in balans, nu am mai putut-o controla ,oprindu-ma in cea a victimei.
vreau sa stiu la ce sa ma astept pe viitor?Era mai bine daca i-as fi dat suma ceruta?
Va multumesc anticipat!!
aly aylyna a scris:

Nu,nu a intrat in depasire,a "taiat " curba,ajungand pe banda mea de mers.Impactul s-a produs pe banda lui de mers ,dar la doar 50 cm de axul drumului,precizez faptul ca accidentul s-a produs pe E60 (un drum sufient de la,dupa parerea mea)
Va multumesc mult tuturor pt ajutorul dat

Nu mai inteleg nimic.
Celalalt autoturism a patrund pe banda dvs de circulatie, dar impactul s-a produs pe banda celuilalt autoturism. De aici rezulta ca si dvs ati patruns pe contrasens. Daca asa stau lucrurile aveti si dvs macar o parte de vina in producerea accidentului.
cioan a scris:

aly aylyna a scris:

Nu,nu a intrat in depasire,a "taiat " curba,ajungand pe banda mea de mers.Impactul s-a produs pe banda lui de mers ,dar la doar 50 cm de axul drumului,precizez faptul ca accidentul s-a produs pe E60 (un drum sufient de la,dupa parerea mea)
Va multumesc mult tuturor pt ajutorul dat

Nu mai inteleg nimic.
Celalalt autoturism a patrund pe banda dvs de circulatie, dar impactul s-a produs pe banda celuilalt autoturism. De aici rezulta ca si dvs ati patruns pe contrasens. Daca asa stau lucrurile aveti si dvs macar o parte de vina in producerea accidentului.

Si eu intelesesem la fel ca distinsul dn.expert Ciobanu.
In aceasta situatie,este evidenta o culpa comuna,deci suma,in mod normal ,ar fi in functie de culpa,cam jumatate din cea solicitata,care oricum este cam mare.