Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Apartamentul socrilor...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Apartamentul socrilor...

Buna ziua,
am o mare rugaminte la dvs. daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi legale.Situatia mea este urmatoarea:

- sunt casatorita si stam in apartamantul socrilor, singuri;
- de 1 an am inceput sa renovam apartamentul care nu este pe numele nostru (al sotilor).
- Intre timp am niste neintelegeri cu sotul meu. As dori sa stiu in ce masura in pot recupera banii investiti in acest imobil ( in cazul unui divort ) in masura in care nu este pe numele nici unuia din noi; 80% din aceste investiti sunt facute din banii mei - din pacate nu am chitantele pe numele meu si nu cred ca pot dovedi ca de fapt eu am dat banii; si o alta mentiune sotul meu "lucreaza " doar fictiv pentru ai merge vechimea, dar nu primeste salariu.
In aceste conditii credeati ca as putea sa il oblig sa imi plateasca banii investiti, sau este o pierdere.

Si o alta rugaminte , masina proprietate personala- pe numele sotului- a fost vanduta fara acordul si stirea mea. Avea voie? - Va intreb asta si in cazul unui teren tot pe numele sotului, are voie sa il vanda fara acordul meu?

Va multumesc si astept raspunsul dvs.
Aveti dreptul la 50%, indiferent ca din bun in totalitatea sa sau din contravloarea acestuia.
Dar in cazul terenului, daca el vrea sa vanda terenul, poate sa o faca fara semnatura mea? ( este doar numele lui pe act)
Chiar daca e doar numele lui pe act, dar acest act a fost incheiat o data ulterioara datei casatoriei, atunci bunul este COMUN si poate sa-l vanda numai in 2 situatii:
- 1. cu semnatura dvs. alaturi de a lui
- 2. daca declara in fals ca nu este casatorit....cu toate consecintele, inclusiv penale.
va multumesc tuturor de raspunsuri