Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... anexa 2 a Ordinului nr. 50/1990, completata in anii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

anexa 2 a Ordinului nr. 50/1990, completata in anii urmatori

Sotul meu are scris pe cartea de munca : "pentru activitatea CTC conform ordin 50 art. 3 care au lucrat in locuri de munca din intreprindere prevazute in anexa 2 / 1994 articol 184". iar pe adeverinta mai scrie si art 3-14-15-anexa 2 (1994) art. 184 - 70% aviz 124/1994, pozitia 3. Nu gasesc in legislatie documentul carr face referire la punctul 184. Doresc lamuriri asupra actului normativ, pentru ca sotul a lucrat pana in anul 1993 in aceleasi condilii de munca, iar adeverinta este doar pentru 7 ani si 10 luni, adica intre anii 1975-1983, dci lipsesc anii 1983 - 1993, ceea ce ar insemna ca mai are pentru pensie o reducere de un an.
Mentionez ca sotul meu este in pensie de boala de 5 ani, implineste 59 ani in septembrie 2010, iar daca ar avea acesti ani de grupa ar putea iesi mai repede cu 2 ani in pensie de varsta, care ar fi mai atractiva fata d pensia de boala.
Anexa II/Ord 50/1990 - initial, a avut 130 puncte, insa in august 1994, Anexa II din Ord 50/1990 a fost completa pana la 213 puncte, printre care fiind si pct 184 - la care se face referire.
(printre altele, tot atunci au fost introduse si pct-le 205 - 209 pt soferi, care pana la acea data beneficiau in baza unor Scrisori ale M.M.P.S.)
*** Trebuie sa va interesati la Casa de pensii, ref la Ord 50/1990 completat la 31.08.1994 ***
Bruta, utilizator
Va multumesc foarte mult.