avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1469 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... publicitate pe avocatnet.ro
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

publicitate pe avocatnet.ro

In ce masura acordarea de consultatii pe avocatnet.ro de catre avocati incalca art. 231 alin. 2 lit c din Statutul profesiei de avocat?
Cu siguranta ca nu este vorba de consultatii juridice.Consultatia juridica inseamna mult mai mult...
Sunt discutii libere, discutii de grup, dicutii la care poate participa in mod nerestrictiv orice persoana care doreste sa isi expuna parerea, fie buna, fie rea.
Orice persoana din tara si strainatate poate sa scrie si sa beneficieze de dreptul la opinie garantat constitutional.
Dreptul de a citi ceva si a raspunde in raport de propria gandire si constiinta din punct de vedere constitutional nu poate fi ingradit...
Atata timp cat nu exista o restrictie pentru nimeni de a-si exprima un punct de vedere potrivit convingerilor sale personale accesul nefiind ingradit si orice persoana doreste poate sa beneficieze de drepturi egale, este o chestiune ce tine de libera alegere a oricarei persoane.

avocat Claudiu Lascoschi
publicitate e...chiar daca nu incalca art. 231 alin. 2 lit c din Statutul profesiei de avocat...
eu vorbesc de avocati...nu de orice persoana...atata timp cat cineva expune o problema si altcineva (avocat) ii indica modul in care trebuie sa actioneze fundamentat pe texte de lege...eu cred ca ofera o consultatie juridica...
Sa va zic ceva.
Consultatiile juridice verbale la mine dureaza pana la 59 de minute.Pot dura si 4 ore.Am avut cazuri.
Timp de 59 de minute se vorbeste si de unul si de altul.Omul se lamureste de un singur avocat in acea consultatie.

Simplul fapt ca se indica un text de lege si apare altul si mai zice ceva sau altceva pentru ca are chef de conversatie nu se poate considera consultatie.

Eu nu indic cel mai adesea texte de lege nu pentru ca ar fi vorba de o consultatie, ci pentru ca apreciez ca pot sa ii fac mai mult rau decat bine unui neinitiat.Poate avea un text de lege si sa nu stie ce sa faca cu el...
Dreptul in Romania nu este atat de simplu precum cred oamenii care nu au dreptul la baza.Exista o vorba.La politica si la footbal se pricep toti romanii.Eu as mai adauga ca se mai pricep si la drept...

Ce inseamna publicitate?
Ce inseamna in acest domeniu publicitate?

Sa comunici inseamna publicitate?
Sa iti exprimi pareri se poate considera publicitate?
Dreptul de a comunica este un drept constitutional.

Daca judecatorii si procurorii au ceva probleme in a comunica, in privinta avocatiilor solutiile pot fi diametral opuse.
Astazi il aperi pe X si invoci o aparare si maine il aperi pe Y si sustii o aparare total diferita, o aparare care o combate pe cea de ieri...argumentele fiind diferite dar putand avea o forta egala...
Asa este in avocatura...

Sa mai ne gandim la o ipoteza.
X pune o intrebare pe forum si Z ii raspunde.X este avocat.Z este avocat.
Ati considera ca este consultatie daca pe forum converseaza 2 avocati?
In schimb, toata lumea poate citi ce isi scriu ei.

Inca o ipoteza.Vine un om pe forum care nu are nici dupa ce bea apa.Are venituri dar are 3 copii minori in intretinere.Si pune o intrebare pe forum.
Avocatii pot discuta intre ei si sa il ignore.Se poate insa ca acesta sa ridice o problema juridica care sa fie cat de cat interesanta si atunci exista doua variante :
1. sa il ignori
2.sa ii raspunzi si sa mai apara cineva cu care sa discuti ( ca pana la urma este vorba de discutii)

Discutiile pot fi mult mai lungi dar nu imi place sa scriu mult...

avocat Claudiu Lascoschi
Osman a scris:
eu vorbesc de avocati...nu de orice persoana...atata timp cat cineva expune o problema si altcineva (avocat) ii indica modul in care trebuie sa actioneze fundamentat pe texte de lege...eu cred ca ofera o consultatie juridica...

Nici pe departe. Inclusiv o persoana care nu e avocat poate sti sa indice texte de lege, si in niciun caz nu e consultanta juridica. Activitatea profesionala a avocatului inseamna mult mai mult decat sa spuna care e cadrul legal pentru o anumita problema juridica privita generic. Activitatea avocatului consta in primul rand in aplicarea legii la cazul particular al clientului, ceea ce nu se poate face fara informatii precise si documentate. Pe de alta parte, pe forum nu se discuta persoane ci idei juridice, nu se dau acte, mai bine zis se prezinta informatii minime care sa contureze strict o problema generica de drept. Dupa parerea mea un raspuns al unui profesionist la o asemenea chestiune nu are cum sa fie consultanta juridica, ci cel mult o indicatie asupra eventualelor posibilitati de actiune ale userului care a intrebat.

Alte discuții în legătură

Avocatnet vs l 51/1995+statut Avocat Alexandru Gheorghe Avocat Alexandru Gheorghe In ce masura, participarea la acest forum, prin \"sfaturile\" pe care le dau avocatii, diferitelor persoane, incalca prevederile art 231 din Statut?....astept ... (vezi toată discuția)
Consultatii juridice prin firme de consultanta ContSters120042 ContSters120042 Cum am promis, va ascult, domnul coleg. Ca sa lamurim si cititorimea, dansul colegul enumera printre prestatorii de servicii legale cabinetele de avocatura, ... (vezi toată discuția)
Subiecte examen pt admitere barou bucuresti 2008 ContSters49430 ContSters49430 Credeti ca subiectele de examen pt admiterea in Baroul Bucuresti vor suferi schimbari importante pentru sesiunea de anul acesta? Sau in principiu raman ... (vezi toată discuția)