Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Hartuirea la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Hartuirea la locul de munca

Ce dovezi trebuie aduse instantei de judecata pentru a demonstra hartuirea la locul de munca ? Ce sentinta poate aplica instanta in acest caz ! Va rog sa evitati raspunsurile evazive !
In putine cuvinte as vrea sa expun cazul meu care cred ca se incadreaza la "hartuire morala": Sunt angajata cu carte de munca intr-o firma mica, nevasta sefului face diverse afirmatii si imi aduce injurii ca as dori sa-i "iau barbatul", etc (pe aceeasi tema). Departe de mine acest gand, dar mai ales fapt. In conditiile in care stang probe prin inregistrati audio - video si martori as putea sa-i fac palgere la ITM si apoi sa o actionez in judecata? In parateza fie spus nu sunt singura careia ii face acest lucru, dar celelalte colege ale mele nu au actionat in nici un fel.
mihaelapaula, utilizator