avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1436 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acuzat de tentativa de omor calificat nevinovat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acuzat de tentativa de omor calificat nevinovat

in urma cu un an am avut o cearta cu un grup de tigani care s-au napustit asupra masinii mele cu bate si bolovani la care eu nu i-am bagat in seama dar au continuat cearta fiind beti ducandu-se la sotia mea acasa si incercand sa intre abuziv in curte,ca sa-mi apar familia am venit cu un grup de prieteni si in timpul scandalului a fost lovit un baiat in cap si rudele lui m-au acuzat pe mine ca nu il cunosteau pe cel care l-a lovit apoi eu am plecat din tara si politia a fc dosarul cum au vrut ei acum sunt arestat la bveci pt tentativa si nevinovat va multumesc
1. Nu mai postati mesaje concecutive. Editati-le pe cele anterioare.
2. E o treaba complicata si nu cred ca se poate solutiona fara sa stim ce a scris procurorul in dosar, ce probe s-au administrat, etc.
3. Descrieti tot incidentul pe faze si facand referire la contributia sotului d-avoastra la incident. Poate asa ne lamurim.
burnei bebe a scris:

in urma cu un an am avut o cearta cu un grup de tigani care s-au napustit asupra masinii mele cu bate si bolovani la care eu nu i-am bagat in seama dar au continuat cearta fiind beti ducandu-se la sotia mea acasa si incercand sa intre abuziv in curte,ca sa-mi apar familia am venit cu un grup de prieteni si in timpul scandalului a fost lovit un baiat in cap si rudele lui m-au acuzat pe mine ca nu il cunosteau pe cel care l-a lovit apoi eu am plecat din tara si politia a fc dosarul cum au vrut ei acum sunt arestat la bveci pt tentativa si nevinovat va multumesc


Trebuie sa va angajati urgent avocat si sa va aparati.
Cu avocat din oficiu nu cred ca aveti sanse...
Nu stiu daca sunteti chiar nevinovat dar daca tiganii au mintit la audieri si au si ceva relatii veti primi o pedeapsa cu executare undeva pe la 7 ani...

avocat Claudiu Lascoschi
Nevazand dosarul cauzei este greu ca cineva,ori cat de bun profesionist ar fi sa se pronunte asupra unor eventuale culpe(asupra vinei cuiva)
Pe de alta parte,o intrebare care rezulta din cele relatate de dvs,ar fi urmatoarea:
De ce imediat dupa scandalul ,urmat de incaierare, sotul dvs.a parasit imediat teritoriul tarii,mergand in strainatate ?
Daca s-a emis mandat de arestare in lipsa situatia este foarte complicata.
Cu siguranta ca fara analiza probatoriului este foarte greu de spus ceva.
Insa lucrurile pot fi exagerate intrucat intr-o incaierare fiecare procedeaza cumva aiurea...si daca nu exista premeditare...

avocat Claudiu Lascoschi
Nu veti obtine informatii la obiect pe forum pentru ca:
- exista contradictii cand specificati unde era masina cand tiganii il atacau pe sot;
- sotul nu i-a bagat in seama si ei au mers acasa la acesta, incercand sa intre in curte.. “Incercand” e un termen relativ pentru ca:
- sotul dv a adus niste prieteni (premeditare) pt a-si proteja familia… (si acesti prieteni erau “inarmati” – ranitul a fost lovit cu un topor)
Evident ca rudele baiatului lovit in cap au acuzat pe sotul dv, pt ca prietenii erau ai sotului dv… si acesta i-a instigat la violenta… pt a-si apara familia (in loc sa sune la politie).

O lovitura in cap poate fi considerata tentativa de omor pt ca se considera o zona vitala. Faptul ca individul lovit e in regula se datoreaza – sa zicem – faptului ca a avut noroc si nu a fost lovit cu prea multa forta – o lovitura puternica l-ar fi putut omori.

Avocatul ar trebui sa “conteste” arestarea preventiva… daca faptele sunt asa cum incercati sa le descrieti.

Daca nu a fost retinut cel care l-a lovit pe acel baiat inseamna ca ori nu l-au gasit, ori acesta a declarat ca nu e implicat asa cum sustine sotul dv…

Faptul ca sotul dv a fugit din tzara poate fi considerat o “prezumtie de vinovatie”… Daca se stia nevinovat de ce a plecat asa… urgent?

Ati scris: vreo 30 insi si la vreo 500 m de locuinta noastra s-au pus in fata masinii noastre si n-a mai putut circula atunci s-a intamplat incidentul pe la 20.30 – ceea ce contrazice afirmatia initiala cum ca acei indivizi voiau sa intre in curte, peste familie…

Trebuie sa va hotarati cum stau lucrurile daca doriti informatii cat mai aproape de realitate. Fiind pe un forum juridic este ca si cum discutati cu avocatul si avocatului este indicat sa ii spuneti adevarul si numai adevarul daca doriti o aparare buna.

Alte discuții în legătură

Buna ziua ! fraatele meu a lovit un prieten in legitima aparare ... Florentina20199 Florentina20199 Buna ziua ! Fraatele meu a lovit un prieten in legitima aparare ,cauzandu-i diferite fracturi inclusiv la cap. A fost bagat la tentativa de omor . Momentan e ... (vezi toată discuția)
Probe concludente? adrian gorganeanu adrian gorganeanu 2 persoane fac pana si derapeaza in sant. in apropiere se afla un cioban cu oile,caruia i se cere ajutorul ptr. a scoate masina din sant.dupa ce acesta ajuta ... (vezi toată discuția)
Cum se procedeaza sa dau de marturie mincinoasa? valentina burnei valentina burnei mai multe persoane majoritatea neamuri au acuzat pe sotul meu ca a dat cu toporul in cap unui baiat,stiind de fapt ca ei spun numai minciuni fapt ce reiese si ... (vezi toată discuția)