avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1295 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acuzat de tentativa de omor calificat nevinovat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acuzat de tentativa de omor calificat nevinovat

in urma cu un an am avut o cearta cu un grup de tigani care s-au napustit asupra masinii mele cu bate si bolovani la care eu nu i-am bagat in seama dar au continuat cearta fiind beti ducandu-se la sotia mea acasa si incercand sa intre abuziv in curte,ca sa-mi apar familia am venit cu un grup de prieteni si in timpul scandalului a fost lovit un baiat in cap si rudele lui m-au acuzat pe mine ca nu il cunosteau pe cel care l-a lovit apoi eu am plecat din tara si politia a fc dosarul cum au vrut ei acum sunt arestat la bveci pt tentativa si nevinovat va multumesc
prima data indivizii aia au venit la mine la poarta cu scandal si vecinii i-au oprit sa nu intre peste mine si la 2min a aparut si sotul meu si s-a batut cu unul dintre ei dupa care acestia s-au retras si au plecat la 20minute dupa aceea sotul meu a plecat cu masina si tiganii l-au asteptat cu o caruta plina cu bolovani cu bate topoare si i-au barat drumul in acel incident a fost lovit acel baiat si l-au acuzat pe sotul meu ca l-a lovit deoarece nu l-a cunoscut pe adevaratul vinovat nefiind din aceeasi comuna
si aplecat la o saptamana in anglia sotul meu pierdea locul de munca si toti au dat declaratie impotriva sotului meu ca ei au vazut cand sotul meu l-a lovit cu toporul in cap pe acel baiat
nu s-a emis mandat de arestare in lipsa dupa 3saptamani cand s-a intors acasa l-au arestat dar nu a fost nimic premeditat ei au vrut sa declare ca sotul meu l-a lovit pe acel individ pt ca pe adevaratul individ nu- cunosc ei,si sotul meu datorita violentei tiganilor a fugit lasand masina acolo si tiganii au distrus-o complet nu mai e buna decat la fiare
a plecat dupa o saptamana pierdea locul de munca si auzisem ca acei indivizi toti nau declarat ca sotul meu i-a dat cu toporul in cap acelui baiat necunoscandul pe adevaratul vinovat,si nu a fost nimic premeditat si sotul meu stia ca aia vor bani de la noi pt ca tiganii stiau ca avem osituatie mai bunicica
Daca a dat cu toporul in cap incadrarea va fi pe tentativa de omor.Nu prezinta relevanta ca nu a premeditat sa_l omoare.
Doar la o pedeapsa cu suspendare mai poate sa spere dar va fi f greu.
Se pare ,ca a existat o lovitura,cu corp contondent,dvs,ati confirmat,cu toporul,intr-o zona vitala,in cap.
De aceea se considera ca in cauza este vorba despre o tentativa de omor.
Apararea dvs.trebuie sa dovedeasca cele relatate de dvs,pentru a se schimba macar incadrarea juridica in lovire sau vatamare corporala,in functie de numarul de zile de ingrijiri medicale,acordate de medicul-legist,dar si in functie de intensitatea loviturii.
Eventual,trebuiesc contestate concluziile medicului legist la Comisia Nationala de Avizare a INML Dr.M.Minovici

Alte discuții în legătură

Buna ziua ! fraatele meu a lovit un prieten in legitima aparare ... Florentina20199 Florentina20199 Buna ziua ! Fraatele meu a lovit un prieten in legitima aparare ,cauzandu-i diferite fracturi inclusiv la cap. A fost bagat la tentativa de omor . Momentan e ... (vezi toată discuția)
Probe concludente? adrian gorganeanu adrian gorganeanu 2 persoane fac pana si derapeaza in sant. in apropiere se afla un cioban cu oile,caruia i se cere ajutorul ptr. a scoate masina din sant.dupa ce acesta ajuta ... (vezi toată discuția)
Cum se procedeaza sa dau de marturie mincinoasa? valentina burnei valentina burnei mai multe persoane majoritatea neamuri au acuzat pe sotul meu ca a dat cu toporul in cap unui baiat,stiind de fapt ca ei spun numai minciuni fapt ce reiese si ... (vezi toată discuția)