Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... birou credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

birou credit

unde pot afla daca sint in biroul de credit ca rau platnic? trebuie sa ma duc neaparat la o banca ?
cermak gruianu a scris:

Un articol publicat de avocatnet.ro pe aceasta tema, gasiti aici:
www.avocatnet.ro/content/art...

Si alte informatii utile (referitoare la numarul/nominalizarea institutiilor participante BC.), aici:[ link extern ]

Pe [ link extern ]
sunt listate ca actionari 25 de banci, insa tot acolo mai scrie : La data de 31 august 2010, participanţi în Sistemul Biroului de Credit erau 34 de instituţii de credit (aproximativ 99,85% din piaţa de retail) şi 15 instituţii financiare nebancare .
Pe mine m-ar interesa restul institutilor unde le pot gasi?
De fapt, mai exact, as dori sa stiu daca firmele de telefonie pot introduce si ele date acolo, intrucat cu 10 ani in urma am avut o restanta la Dialog, pe care n-am reusit sa o achit decat destul de recent (nu cred ca au trecut 4 ani de atunci).
annabellaxannabella, utilizator
annabellaxannabella a scris:

De fapt, mai exact, as dori sa stiu daca firmele de telefonie pot introduce si ele date acolo, intrucat cu 10 ani in urma am avut o restanta la Dialog, pe care n-am reusit sa o achit decat destul de recent (nu cred ca au trecut 4 ani de atunci).

Firmele de telefonie mobila sunt societati comerciale legal constituite in baza legii 31/1990 si nu sunt institutii financiare si de credit, sau societati de asigurari pentru produsele tip credit. Implicit, nu sunt "participanti", deci nu pot solicita inscrierea unor debitor in BC.