avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat in vederea anularii pt 0,60 mg alcool ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat in vederea anularii pt 0,60 mg alcool pur in aerul expirat

Buna ziua,

Va rog sa-mi dati niste sfaturi cu privire la urmatoarea problema:
-am fost oprit in trafic, noaptea la 02;00, am suflat in etilotest si mi-a iesit 0.60 in aerul expirat.
-am fost la recoltat probe biologice(o singura proba)
-neoficia am 1.1 in sange.
de 3 luni nu am nici un raspuns.

CE POT FACE CA SA SCAP DE DOSAR PENAL???
MULTUMESC DE AJUTOR.

Este vre-o sansa sa-mi dea drept de conducere pana la finalizarea dosarului???
Ultima modificare: Miercuri, 30 Iunie 2010
dani gabrian, utilizator
Cel mai recent răspuns: rares85 , utilizator 16:57, 30 Iunie 2010
dintr-un ziar
Cum poţi scăpa de un dosar penal şi de acuzaţia că ai şofat având o concentraţie alcoolică în sânge mai mare de doi la mie? Simplu, cu o declaraţie atent redactată în urma căreia să poţi cere efectuarea unei expertize de recalculare a alcoolemiei.

Daca exista doar o proba de sange nu se poate cere recalcularea.

Dovada nu se da pentru asemenea cazuri stiu din propria experienta.
Ultima modificare: Miercuri, 30 Iunie 2010
rares85, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In legatura cu recalcularea alcoolemiei riki_adr riki_adr Buna, In luna oct2008, am condus sub influenta alcoolului, am fost oprit si testat (nu am avut nici un incident). Acum imi pare f rau, dar asta este ..., ... (vezi toată discuția)
2.10 alcool in sange geo_host geo_host la alcoolemie de 2,10 in sange la ce sa ma astept? scap fara sa ajung dupa gratii ? nu am cazierul patat (vezi toată discuția)
Contestatie valoare alcoolemie ? ginacoseru ginacoseru ce se mai poate face daca o persoana s-a urcat bauta la volan iar la rezultatul analizelor i-a iesit alcoolemie 2. asta inseamna f mult adica putem spune ca ... (vezi toată discuția)