Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat in vederea anularii pt 0,60 mg alcool ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat in vederea anularii pt 0,60 mg alcool pur in aerul expirat

Buna ziua,

Va rog sa-mi dati niste sfaturi cu privire la urmatoarea problema:
-am fost oprit in trafic, noaptea la 02;00, am suflat in etilotest si mi-a iesit 0.60 in aerul expirat.
-am fost la recoltat probe biologice(o singura proba)
-neoficia am 1.1 in sange.
de 3 luni nu am nici un raspuns.

CE POT FACE CA SA SCAP DE DOSAR PENAL???
MULTUMESC DE AJUTOR.

Este vre-o sansa sa-mi dea drept de conducere pana la finalizarea dosarului???
dani gabrian, utilizator
dintr-un ziar
Cum poţi scăpa de un dosar penal şi de acuzaţia că ai şofat având o concentraţie alcoolică în sânge mai mare de doi la mie? Simplu, cu o declaraţie atent redactată în urma căreia să poţi cere efectuarea unei expertize de recalculare a alcoolemiei.

Daca exista doar o proba de sange nu se poate cere recalcularea.

Dovada nu se da pentru asemenea cazuri stiu din propria experienta.
rares85, utilizator