avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1441 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare lemn de foc
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare lemn de foc

buna ziua,
va rog daca este posibil sa-mi dati un raspuns mai detaliat .
sunt o intreprindere individuala si am posibilitatea sa fac export de lemn de foc in italia.
precizez faptul ca sunt declarat ca NEPLATITOR de TVA.
eu achizitionez lemnul de foc de la un SRL care este platitor de TVA.
cum trebuie sa cumpar eu cu TVA sau fara TVA?
daca il vand in italia la persoane fizice sau societati care sunt la randul lor neplatitoare de TVA trebuie sa fac factura sau.(chitanta,bon de casa,.......)si trebuie cu sau fara TVA
daca il vand la societati,en grosisti care sunt platitori de TVA in italia cum trebuie procedat.

astept un raspuns si va multumesc anticipat
marius
Cel mai recent răspuns: malis , utilizator 16:10, 26 Iunie 2013
Nu vindeti cu tva daca exportati,nu se percepe tva.
Contabila va poate lamuri in aceasta problema.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema,firma la care lucrez face achizitii intracomunitare,marfa mai vine si pe paleti(care nu sunt facturati,apar doar pe documentul de transport),paletii respectivi vrem sa-i dam la o persoana fizica,are nevoie de ei.
Ce acte trebuie intocmite intre noi ca si firma si persoana fizica?
Putem trece respectiva cantitate,in declaratia de mediu ca si cantitate valorificata?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achiziție lemne bulgaria, cine plătește tva florentinadaniela florentinadaniela Buna ziua, Firma plătitoare de TVA dorește să achiziționeze pentru revânzare lemne din Bulgaria, prețul de achiziție pe factura fiind fara TVA. Ce se ... (vezi toată discuția)
Cumparare lemne pe persoana juridica. calarasanu calarasanu Buna ziua, A fost cineva azi de la noi de la firma la Selgros ca sa cumpere un palet cu lemne, si aparent nu se pot cumpara lemne pe firma (in ciuda ... (vezi toată discuția)
Facturare lemn de foc pt italia marianavatany@yahoo.com marianavatany@yahoo.com O firma platitoare de tva vinde lemn pt foc in Italia ,astfel: 1.unei pers.juridice ce are cod valid de tva,cum trebuie emita factura in acest caz(cu tva sau ... (vezi toată discuția)