Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare lemn de foc
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare lemn de foc

buna ziua,
va rog daca este posibil sa-mi dati un raspuns mai detaliat .
sunt o intreprindere individuala si am posibilitatea sa fac export de lemn de foc in italia.
precizez faptul ca sunt declarat ca NEPLATITOR de TVA.
eu achizitionez lemnul de foc de la un SRL care este platitor de TVA.
cum trebuie sa cumpar eu cu TVA sau fara TVA?
daca il vand in italia la persoane fizice sau societati care sunt la randul lor neplatitoare de TVA trebuie sa fac factura sau.(chitanta,bon de casa,.......)si trebuie cu sau fara TVA
daca il vand la societati,en grosisti care sunt platitori de TVA in italia cum trebuie procedat.

astept un raspuns si va multumesc anticipat
marius
Nu vindeti cu tva daca exportati,nu se percepe tva.
Contabila va poate lamuri in aceasta problema.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema,firma la care lucrez face achizitii intracomunitare,marfa mai vine si pe paleti(care nu sunt facturati,apar doar pe documentul de transport),paletii respectivi vrem sa-i dam la o persoana fizica,are nevoie de ei.
Ce acte trebuie intocmite intre noi ca si firma si persoana fizica?
Putem trece respectiva cantitate,in declaratia de mediu ca si cantitate valorificata?