Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Copie sentinta definitiva
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Copie sentinta definitiva

intrebarea mea este urmatoarea pt ca vad ca nu am fost inteles.
am fost inplicat intr-un proces la judecatorie s-a dat o sentinta s-a facut apel si- sa mai completat de catre tribunal sa facut recurs si curtea de apel a mai modificat sentinta in 3/6/1010. intrebarea mea este cum pot sa am si eu o copie a sentintei definitive in care sa fie tot ce sa dat . mi se trimite acasa ma duc la judecatoria arad unde sa dat prima sentinta? va multumesc
de acum trebuie sa va fie comunicata. hotararea ar trebuie sa fie redactata in 30 zile(termen legal) insa in practica dureaza mai mult de o luna pana aceasta este redactata.
puteti suna la curtea de apel si sa intrebati la arhiva daca este redactata hotararea
In general,datorita afluxului de cauze,redactarile sentintelor dureaza mai mult sau mult mai mult de o luna si in functie de complexitatea cauzei.
Cel mai bine ar fi sa solicitati prin cerere timbrata, eliberarea unui certificat din care sa rezulte solutia pronuntata si sa il folositi acolo unde va este necesar