Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general prelata auto
Discuție deschisă în Contabilitate în general

prelata auto

Buna, am o rugaminte
am achizitionat prelata auto, val acesteia fiind de 2000lei+tva,
care ar fii inregistrarea corecta?
Multumesc
Este mijloc fix
2.1.22.2. Maşini, utilaje şi instalaţii pentru mentenanţa mijloacelor de transport rutier. 9-15
dar, pe 303 ar fi o problema daca s-ar afla?
Da. Are valoare peste 1800 lei si trebuie incadrat ca mijloc fix. Se recupereaza valoarea prin amortizare.
Este gresit sa deduceti toata cheltuiala la data achizitiei.