Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcularea cuantumului pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcularea cuantumului pensiei

Buna seara. Ma adresez dumneavoastra cu urmatoarea intrebare: In perioadele 10.08.1977-04.08.1980, 01.09.1980-23.09.1995 si 10.11.1995-31.05.2000 persoana respectiva se incadreaza in grupa a II-a de munca, program 100% conf. ord. 50/1990, avand un total de 22 ani, 7 luni si 16 zile., cu mentiunea ca in perioada 01.01.1999-01.06. 2000 nu s-a virat CAS, pensie suplimentara si somaj. Aceasta grupa a II-a de munca se considera vechime? In ceea ce priveste Legea Pensionarii, Grupa a II-a se mai ia in calcul? Va multumesc anticipat pentru lamuriri.
Scumpa doamna, cu ce doriti sa va lamurim? Perioada lucrata in grupa II de munca este vechime in munca in vederea stabilirii drepturilor de pensie. In plus, pentru fiecare an intreg lucrat in grupa II de munca, stagiului total realizat i se adauga cate 3 luni, adica 22 ani x 3 = 66 luni : 12 = 5 ani si 6 luni.

Potrivit Legii nr. 19/2000, pentru 22 de ani lucrati in grupa II de munca varsta standard de pensionare se reduce cu 5 ani, daca ati realizat stagiul complet de cotizare. Nu stiu care este stagiul complet de cotizare in cazul dvs. intrucat nu ati precizat data nasterii. Poate reveniti si cu alte intrebari.
Gabriela Pintea, Consilier juridic