Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociatia de locatari mi-a refuzat avizul pt sediu ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociatia de locatari mi-a refuzat avizul pt sediu social...

Buna ziua. Revin cu o problema, chiar daca am mai discutat-o in topicul "Datorii la asociatia de proprietari !! Acord sediu valabil?". Nu mai repet problemele inserate acolo, ci doar va comunic "rezolutia": Asociatia de locatari (presedintele acesteia) a refuzat sa-mi semneze avizul pentru infiintarea unui sediu social intr-un apartament. Pe scurt: proprietarii apartamentului au datorii consistente catre asociatie, iar eu (avand adresa din buletin la adresa apartamentului, dar nu si domiciliul in fapt ) am facut cu ei contract de comodat. Asociatia mi-a refuzat avizul, pe motiv ca exista datorii, cu toate ca la aceasta adresa nu va fi spatiu comercial, ci doar sediu social... Prin urmare, le-am solicitat in scris motivele pt care mi-au refuzat avizul. Acum, va intreb: Chiar exista o baza legala pentru acest lucru? Pot sa refuze acordarea avizului pe motivul ca exista datorii la proprietari? Ce pot face eu in aceasta situatie? Va multumesc !
Asa este, a disparut din formular bifa. In schimb a aparut formularul Aviz/Accept conform Legii nr. 230/2007 care este obligatoriu la infiintarea unei firme intr-un imobil cu destinatie de locuit unde sunt mai multi proprietari.
Adrian Copil, Consilier juridic