Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... IN CAZ DE DECES, CUI REVIN BUNURILE MELE?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

IN CAZ DE DECES, CUI REVIN BUNURILE MELE?

AS VREA SA STIU , IN CAZ CA EU SI SOTUL MEU MURIM, CUI REVIN BUNURILE NOASTRE?
NEAVIND COPII, MA GANDESC CA PARINTILOR?SAU SOCRILOR?
Faceti-va testamente unul altuia, macar in prima faza sa nu vina rudele celuilalt la mostenire.

De mentionat ca tre' sa faceti doua testamente, fiecare sot sa-si faca propriul testament prin care ii lasa celuilalt partea lui.
Ca sa nu deschid alt topic, ma intereseaza o situatie asemanatoare. Sotii au facut testament unul in favoarea celuilalt, unul din ei decedeaza si parintii acestuia sunt inca in viata; acestia (parintii sotului decedat) au rezervata vreo cota minima din mostenire ? Detalii specifice ar fi: sotii detin un apartament dobandit in timpul casatoriei, fara copii.
chiar daca sotii au testament, unul in favoarea celuilalt, si unul dintre ei decedeaza, raman ca mostenitori sotul supravietuitor si parintii, care sunt rezervatari. daca ramane unul dintre parinti, acesta primeste o cota de 1/4 din bunuri, sotul primind restul de 3/4, iar daca sunt ambii parinti, acestia primesc cota de 1/2, sotul primind
restul de 1/2