Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... un raspuns
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

un raspuns

buna seara as avea si eu o intrebare,daca parintii imi ofera un imobil prin contract de vanzare cumparare iar in contract il trec si pe sotul meu,mentionez sunt casatorita si am un copil,atunci in caz de divort,,doamne fereste" sotul meu are aceleasi drepturi ca si mine la imobil daca este trecut in contract dar este mostenire de la parintii mei?sau se pot intocmi in contract clauze prin care sotul meu sa aiba doar un procent mai mic in caz de divort?multumesc anticipat
Ar fi mai corecta o donatie doar pt.dvs.Bunurile dobandite prin donatie sau mostenire de catre unul dintre soti in timpul casatoriei nu este considerat bun comun,deci nu se imparte in cazul unui divort.