Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca cu timp partial

Doresc sa ma angajez la firma proprie (unde sora mea e adminstrator) pe functia de consilier juridic cu un contract de munca de timp partial . Mentionez ca abia am terminat fac de drept . Intrebarile ar fi :

1. Pot sa ma angajez cu un contract de munca de timp partial cu durata de 1 ora si sa ma platesc cu 880:8 = 110 RON brut ?
2. contributiile sociale se platesc la nivelul salariului brut de 110 RON ?
3. Beneficiez de toate drepturile ca ale unui salariat cu contract de munca "obisnuit" de 8 ore pe zi (asigurare medicala , vechime in munca- dupa 35 ani stagiu contract de munca cu timp partial am dreptul la pensie de varsta la 65 ani )
4. care e deducerea de care beneficiez la calculul impozitului pe venitul din salarii ( am 0 pers in intretinere ) 250 RON Sau 250:8 = 31.25 RON ?

Mentionez ca am studiat legislatia si la intrebarile 1 ,2 ,3 raspunsurile ar fi DA . La intrebarea 4 nu stiu raspunsul . Astept insa si alte pareri . Mentionez ca sunt constient de nivelul pensiei in conditiile de la punctul 1 (salar 110 RON brut )
Daca e nevoie detaliez de ce vreau sa ma angajez la propria firma si cu contract de timp partial .
Va multumesc
colonelu, utilizator
La 1 = 2 ore, la 2= da, la 3 =da
Ai grijă să mai iei in calcul şi Legea 514/2003 privind organizarea şi exercitarea profesiei de consilier juridic, mai ales în privinţa condiţiilor pentru debutul în profesie (art. 12). Altfel, rişti să exerciţi ilegal o profesie... ;)
deducerea se acorda la locul de munca de baza ( nu e conditionata de nr. de ore de lucru/zi). Deci e de 250, dar nu mai mare decat venitul baza de calcul (adica:110-17%)....Concluzie : nu platesti impozit.
zinaida a scris:

La 1 = 2 ore, la 2= da, la 3 =da

De ce 2 ore ? Unde mai scrie in codul muncii ca minim trebuie sa fie 2 ore pe zi /10 ore pe saptamina ?

Stiam ca prin OUG 55/2006 s-a scos aceasta limitare

colonelu, utilizator
In Codul Muncii...se mentioneaza ca nu poti lucra mai putin de 2 ore/zi - 10 ore/saptamana(Dreptul Muncii se face in anul IV - ar trebui sa fie proaspat).
Salariul minim este de 220 lei si ai deducere 250 lei - in rest citeste legea care se refera la Consilierii juridici .