avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca cu timp partial

Doresc sa ma angajez la firma proprie (unde sora mea e adminstrator) pe functia de consilier juridic cu un contract de munca de timp partial . Mentionez ca abia am terminat fac de drept . Intrebarile ar fi :

1. Pot sa ma angajez cu un contract de munca de timp partial cu durata de 1 ora si sa ma platesc cu 880:8 = 110 RON brut ?
2. contributiile sociale se platesc la nivelul salariului brut de 110 RON ?
3. Beneficiez de toate drepturile ca ale unui salariat cu contract de munca "obisnuit" de 8 ore pe zi (asigurare medicala , vechime in munca- dupa 35 ani stagiu contract de munca cu timp partial am dreptul la pensie de varsta la 65 ani )
4. care e deducerea de care beneficiez la calculul impozitului pe venitul din salarii ( am 0 pers in intretinere ) 250 RON Sau 250:8 = 31.25 RON ?

Mentionez ca am studiat legislatia si la intrebarile 1 ,2 ,3 raspunsurile ar fi DA . La intrebarea 4 nu stiu raspunsul . Astept insa si alte pareri . Mentionez ca sunt constient de nivelul pensiei in conditiile de la punctul 1 (salar 110 RON brut )
Daca e nevoie detaliez de ce vreau sa ma angajez la propria firma si cu contract de timp partial .
Va multumesc
Ultima modificare: Vineri, 7 Septembrie 2007
colonelu, utilizator
Cel mai recent răspuns: colonelu , utilizator 11:27, 18 Septembrie 2007
La 1 = 2 ore, la 2= da, la 3 =da
Ai grijă să mai iei in calcul şi Legea 514/2003 privind organizarea şi exercitarea profesiei de consilier juridic, mai ales în privinţa condiţiilor pentru debutul în profesie (art. 12). Altfel, rişti să exerciţi ilegal o profesie... ;)
deducerea se acorda la locul de munca de baza ( nu e conditionata de nr. de ore de lucru/zi). Deci e de 250, dar nu mai mare decat venitul baza de calcul (adica:110-17%)....Concluzie : nu platesti impozit.
zinaida a scris:

La 1 = 2 ore, la 2= da, la 3 =da


De ce 2 ore ? Unde mai scrie in codul muncii ca minim trebuie sa fie 2 ore pe zi /10 ore pe saptamina ?

Stiam ca prin OUG 55/2006 s-a scos aceasta limitare

Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Septembrie 2007
colonelu, utilizator
In Codul Muncii...se mentioneaza ca nu poti lucra mai putin de 2 ore/zi - 10 ore/saptamana(Dreptul Muncii se face in anul IV - ar trebui sa fie proaspat).
Salariul minim este de 220 lei si ai deducere 250 lei - in rest citeste legea care se refera la Consilierii juridici .

Alte discuții în legătură

Intrebari si interpretari legate de facilitatile acordate angajatorilor conform cu legea 76/2002 colonelu colonelu Se dau urmatoarele texte din legea 76/2002 text actualizat pina la data de 01.01.2006 . Sper ca nu sunt si alte modificari de atunci Art. 80. - (1) ... (vezi toată discuția)
Salariul minim pentru un contrac de munca cu fractiune de norma biutza2003 biutza2003 Stimati domni, As dori sa stiu daca exista (stabilit prin lege) un salariu de baza lunar brut minim pentru cineva angajat cu contract de munca pentru o ... (vezi toată discuția)
Carte de munca AseneMarian AseneMarian Buna dimineata !! :) voi incerca sa fiu destul de clar in cateva cuvinte. sunt proaspat absolvent al facultatii de drept, insa pana acum asta nu a constituit ... (vezi toată discuția)