Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort - minor nascut inaintea de casatorie-
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort - minor nascut inaintea de casatorie-

situatia este urmatoarea :

minorul s-a nascut inaintea casatoriei. parintii momentan locuiesc in italia si vor sa divorteze rapid. in situatia in care fac discutie despre existenta unui minor va trebui facuta ancheta sociala in italia si procesul de divort se va lungi mai mult decat am dori noi. m-ar avantaja sa obtin divortul acum si abia ulterior sa fac un proces de incredintare minor. sunt obligat sa pomenesc despre acest minor in cadrul procesului de divort, daca minorul este nacut cu 6 luni inainte de data casatoriei ? precizez ca minorul poarta numele sotului, fiind recunoscut de cate acesta. va multumesc pentru raspunsuri documentante.
da, aveti obligati legala sa precizati in cererea de divort ca aveti un copil cu sotul dvs.
buna ziua.
dl. bogdan 28 sunteti de profesie avocat ????????? #-o
daca nu aveti studii juridice, intrebarea dvs. este intemeiata din necunostinata de cauza, dar in caz contrar..

cum credeti ca se poate judeca un proces de divort fara a se face referire la copii, indiferent ca sunt din casatorie sau din concubinajul partilor procesuale ?
pur si simplu ii dam la o parte ? sau ii uitam ??
Trebuie sa mentionati in cererea de divort ca partile au un copil impreuna, nascut inaintea incheierii casatoriei, dar recunoscut de catre tata.
Partile au un domiciliu in tara....acolo se va efectua ancheta sociala si se va mentiona in ancheta sociala ca partile impreuna cu minorul locuiesc in strainatate.
Daca ambele parti sunt de acord cu divortul, chiar daca sotia , in calitate de parat, nu se prezinta...nu cred sa dureze mai mult de 2-3 termene.