Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte de munca-al doilea job
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte de munca-al doilea job

buna ziua!
stiu ca s-a mai discutat o problema asemanatore, dar tot nu m-am lamurit.

problema sta in felul urmator:
in momentul de fata sunt angajat cu carte de munca pe un post de informatician. (norma e de 1 h/zi).
mi-am luat un post de prof. cu norma intreaga (asta insemnand 4h/zi). de la scoala mi-au cerut cartea de munca, dar nu stiu cum sa procedez, pt ca as vrea ca jobul principal si, implicit cartea de munca sa ramana la scoala.

si, in legatura cu cartea de munca ar fi o alta pb. cartile de munca s-au dus la itm (Bucuresti) pt scanare-sau ceva de genul acesta, dar, bineinteles ca atunci cand m-am dus sa o cer mi s-a spus ca nu se mai gaseste, ca s-a pierdut, si ca alta nu mi se poate face pt ca nu se mai elibereaza carti de munca-fizic.

acum nu stiu ce sa fac,
pana la urma cum este legea?
daca la itm s-a pierdut cartea de munca, si altele "nu se mai fabrica"(dupa cum a tipat dna de la itm) eu ce le spun la scoala?

sper ca m-am facut inteles

multumesc!
ionp, utilizator
adelaida_07 a scris:

........... ITM are o problema in acest caz, codul muncii nu prevede un art. de legea prin care carnetul de munca sa fie inchis fara incetarea CIM si deschis la noul loc de munca ales ca functie de baza. Asa ca se procedeaza la solicitarea incetarii vechiului CIM si incheierea unui nou CIM fara a mai figura ca functie de baza.

Nu cred ca ITM-ul are o problema ... exista solutii practice acceptate de catre ITM in situatia in care se schimba functia de baza fara a mai fi necesara incetarea c.i.m. si incheierea altuia nou.
freeelis a scris:

adelaida_07 a scris:

........... ITM are o problema in acest caz, codul muncii nu prevede un art. de legea prin care carnetul de munca sa fie inchis fara incetarea CIM si deschis la noul loc de munca ales ca functie de baza. Asa ca se procedeaza la solicitarea incetarii vechiului CIM si incheierea unui nou CIM fara a mai figura ca functie de baza.

Nu cred ca ITM-ul are o problema ... exista solutii practice acceptate de catre ITM in situatia in care se schimba functia de baza fara a mai fi necesara incetarea c.i.m. si incheierea altuia nou.

deci pana la urma care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez?
din ce am inteles, ar trebui sa fac urmatoarele:

1. sa depun la M.O. o declaratie de pierdere
2. sa ma duc cu respectiva adeverinta (mi-o dau pe loc?) la scoala in judetul in care m-am angajat
3.sa duc la scoala de la primul angajator o adeverinta (in care sa scrie ce?/ce trebuie mentionat?)

si, dupa toate astea, scoala imi va face o carte de munca noua, in care meseria de profesor va fi principala?

multumesc!
jurist Clement a scris:

Deci , ridicarea Cartii de munca, de la un angajator , este o problema:
- elaborarea unei noi CdM ,este alta problema,si se poate rezolva cumparand ,
una noua;
- apoi trebuie retinuta cerinat legii,,unde va decalarati functia de baza ptr CAS"?

functia de baza va fi la scoala, cealalta va fi secundara

am incercat sa cumpar o carte noua, dar mi s-a spus de la ITM Bucuresti ca nu se mai gasesc, fizic, de cumparat carti de munca
Numai angajatorii pot cumpara carnete de munca ... in calitate de persoana fizica nu se poate cumparara decat daca sunteti angajator.
Intr-adevar, tipizate nu se mai gasesc pe piata ...deoarece potrivit actualelor reglementari vor dispare dupa 31.12.2010.

Nu am inteles prea bine , dvs ati pierdut carnetul de munca?
freeelis a scris:

Numai angajatorii pot cumpara carnete de munca ... in calitate de persoana fizica nu se poate cumparara decat daca sunteti angajator.
Intr-adevar, tipizate nu se mai gasesc pe piata ...deoarece potrivit actualelor reglementari vor dispare dupa 31.12.2010.

Nu am inteles prea bine , dvs ati pierdut carnetul de munca?

am delegatie de la angajator prin care pot face diverse operatii printre care si cea de cumparare/retragere de la itm a cartilor de munca pt angajati.

situatia sta astfel:

cartile de munca ale angajatilor au fost depuse la itm bucuresti si angajatorul a primit un borderou din care sa rezulte acest lucru.
un coleg de-al meu a mers sa isi ridice cartea de munca (nu mai retin pt ce ii trebuia) si i s-a spus de la itm ca s-a pierdut...acesta a insistat si pana la urma cartea de munca i-a fost gasita.

cartea mea de munca era si ea la itm bucuresti.
in septembrie am primit post de profesor la o scoala din calarasi. cand m-am prezentat acolo, printre altele secretara mi-a solicitat cartea de munca.
am fost la itm in baza delegatiei emise de angajator sa imi retrag cartea de muna si dupa nenumarate drumuri insistente "va rog sa reveniti" d-na de acolo a spus ca nu se mai gaseste cartea de munca (deci ITM-ul a pierdut-o), dar nu mi-a oferit nici o solutie. am intrebat dc o pot declara pierduta si sa cumpar alta, iar dansa a zis ca nu se mai gasesc carti me munca, ca s-au terminat, deci implicit nu am ce sa cumpar.

eu vreau ca functia de profesor sa fie principala, iar cea de informaticia (1h/zi) sa fie secundara.

vroiam sa stiu ce pot face, in conditiile in care cartea de munca, fizic, nu mai exista, iar scoala (din alta localitate decat bucuresti) mi-o solicita
ionp, utilizator