Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... proprietate comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

proprietate comuna

Buna ziua,
Inainte de toate, rog sa-mi fie iertata stangacia in formularea subiectului...
Divortul meu s-a pronuntat pe data de 20 aprilie 2010, inca nu am facut partajul in speranta unei intelegeri amiabile cu fostul meu sot.Unul din bunurile care ar trebui partajate este un spatiu comercial, care acum se afla in chirie, chirie pe care o impart cu fostul meu sot, fiecare in procent de 50%.
As dori sa stiu in ce masura poate dispune sotul meu de folosirea acestui bun comun, in sensul ca el doreste sa dea afara chiriasul si sa se mute el acolo, fara acordul meu, si sa ma priveze de venitul pe care il am din chiria de acolo?

Nu stiu cat de explicita am fost in formularea subiectului, sper totusi ca cineva sa inteleaga ceea ce am vrut sa spun si sa-mi poata raspunde...
Multumesc anticipat ...:)
pana la partaj aveti aceleasi drepturi.
eu cred ca sotul are doar posibilitatea sa ceara partajul bunului, eu nu cred ca poate cere rezilierea contractului, cat nu e parte a acelui contract.
cu banii pe care-i incaseaza ca si chirie, poate inchiria o locuinta unde sa stea.
mai bine strangeti si dvs ceva bani si faceti partajul
gi_jane2 a scris:

pana la partaj aveti aceleasi drepturi.
eu cred ca sotul are doar posibilitatea sa ceara partajul bunului, eu nu cred ca poate cere rezilierea contractului, cat nu e parte a acelui contract.
cu banii pe care-i incaseaza ca si chirie, poate inchiria o locuinta unde sa stea.
mai bine strangeti si dvs ceva bani si faceti partajul

ma bucur ca ati inteles "nuantele"...bineinteles ca poate inchiria ceva decent si sa-i mai ramana si bani din chirie, ceea ce face e doar rautate, gratuita...sa va mai zic ca exista si o firma, facuta in timpul casatoriei, cu aport majoritar al meu, in crearea si dezvoltarea ei, dar in care e asociat unic, si ca nici de acolo nu-mi iau cee ce mi se cuvine?...ca a catadicsit sa se incurce cu o salariata si dupa 17 ani de casnicie sa primesc ...doar ...viteza?...ma opresc ca deja intru in alte probleme, care ar face mai degraba obiectul unui site de psihologie...