avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1426 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... proprietate comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

proprietate comuna

Buna ziua,
Inainte de toate, rog sa-mi fie iertata stangacia in formularea subiectului...
Divortul meu s-a pronuntat pe data de 20 aprilie 2010, inca nu am facut partajul in speranta unei intelegeri amiabile cu fostul meu sot.Unul din bunurile care ar trebui partajate este un spatiu comercial, care acum se afla in chirie, chirie pe care o impart cu fostul meu sot, fiecare in procent de 50%.
As dori sa stiu in ce masura poate dispune sotul meu de folosirea acestui bun comun, in sensul ca el doreste sa dea afara chiriasul si sa se mute el acolo, fara acordul meu, si sa ma priveze de venitul pe care il am din chiria de acolo?

Nu stiu cat de explicita am fost in formularea subiectului, sper totusi ca cineva sa inteleaga ceea ce am vrut sa spun si sa-mi poata raspunde...
Multumesc anticipat ...:)
Cel mai recent răspuns: aschiutza , utilizator 11:24, 20 Septembrie 2010
pana la partaj aveti aceleasi drepturi.
eu cred ca sotul are doar posibilitatea sa ceara partajul bunului, eu nu cred ca poate cere rezilierea contractului, cat nu e parte a acelui contract.
cu banii pe care-i incaseaza ca si chirie, poate inchiria o locuinta unde sa stea.
mai bine strangeti si dvs ceva bani si faceti partajul
gi_jane2 a scris:

pana la partaj aveti aceleasi drepturi.
eu cred ca sotul are doar posibilitatea sa ceara partajul bunului, eu nu cred ca poate cere rezilierea contractului, cat nu e parte a acelui contract.
cu banii pe care-i incaseaza ca si chirie, poate inchiria o locuinta unde sa stea.
mai bine strangeti si dvs ceva bani si faceti partajul

ma bucur ca ati inteles "nuantele"...bineinteles ca poate inchiria ceva decent si sa-i mai ramana si bani din chirie, ceea ce face e doar rautate, gratuita...sa va mai zic ca exista si o firma, facuta in timpul casatoriei, cu aport majoritar al meu, in crearea si dezvoltarea ei, dar in care e asociat unic, si ca nici de acolo nu-mi iau cee ce mi se cuvine?...ca a catadicsit sa se incurce cu o salariata si dupa 17 ani de casnicie sa primesc ...doar ...viteza?...ma opresc ca deja intru in alte probleme, care ar face mai degraba obiectul unui site de psihologie...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort ContSters69698 ContSters69698 In caz de divort si partaj conteaza ca apartamentul in care locuim a apartinut parintilor mei(sotia) in calitate de chiriasi, fiind un apartament nationalizat ... (vezi toată discuția)
Partaj locuinta de serviciu cumparata in timpul casatorie iliuta69 iliuta69 In cazul dobindirii in timpul casatoriei in anul 1999 a unui apartament locuinta de serviciu in chirie (mentionez ca sunt titularul contractului de ... (vezi toată discuția)
Divort Ovifod Ovifod Buna Ziua. Am o intrebare. Eu locuiesc cu sotia si copilul in apartament ANL in chirie. Am prins-o cu altcineva in apartament si acum suntem in divort. Am o ... (vezi toată discuția)