Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia de Intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia de Intretinere

Buna seara, cu respect va rog sa binevoiti a ma ajuta in rezolvarea unei situatii create. Din prima casatorie a rezultat fica mea in varsta de 21 ani careia ii platesc pensia de intretinere de la varsta de 4 ani, actualmente sunt recasatorit si mai am in ingrijire si intretinere inca doua fiice in varsta de 7 si respectiv 14 ani rezultate din casatorie. Fica de 21 ani din prima casatorie, spune ca este studenta la o Facultate din Pitesti, dupa ce am verificat acest lucru am constatat ce din luna Octombrie 2009 si-a retras actele de la aceea Facultate ne-mai fiind studenta , eliberandu-mi-se si o adeverinta in acest sens, tot odata aceasta lucrand la un Cazino dar fara carte de munca ,timp in care eu platesc pensie in continuare.
Fata de cele relatate, va rog sa ma ajutati in sensul de a depune o actiune de sistarea pensiei de intretinere daca este cazul.
Va multumesc anticipat pentru ajutor si indrumare - Cu stima si respect, Tiberiu Pasarica
BUNA ZIUA

Nu aveti nici o sansa ,pana la implinirea varstei de 26 de ani ,eu am depus in instanta si adeverinta ca a absolvit o facultare si la prima sedinta sa amanat ,deoarece parata a cerut amanare ca nu are aparator :( :(,(si era treaba de prezentat inscrisuri), si acum la prima infatisare va aduce adeverinta ca este la studii :P,ca acum te roaga pe toate drumurile sa te inscrii la facultate a se vedea BRACOVEANU din Pitesti Plateste prima rata ,ia adeverinta ,SI GATA ,o depune la juecatorie ,judecatorul tine cu familia ,=D> si vei plati .BUCURATE CA AI FATA asa mi-a urat pe avocat.net un intelocuitor care nu a mai raspuns la la remarca mea

sa auzim de bine
"Bucurati-va! Nu mai mult de 26 de ani." insemna ca mai sunt putini ani. Si da, bucurati-va ca aveti fata! Ce e rau in asta? Oricum are ADN-ul dv., deci ganditi la fel. E mare lucru compatibilitatea intre tata si fiica! :D
Acum, ia ganditi-va, celalat copil profita mult mai mult de faptul ca-i sunteti alaturi, pe cand fata in discutie, tot copilul dv. fiind, doar cu pensia aceasta se cam alege.:(
Sa nu ma contraziceti, ati spus ca e fata lu' mama!
nenea toto a scris:

BUNA ZIUA

Nu aveti nici o sansa ,pana la implinirea varstei de 26 de ani ,eu am depus in instanta si adeverinta ca a absolvit o facultare si la prima sedinta sa amanat ,deoarece parata a cerut amanare ca nu are aparator :( :(,(si era treaba de prezentat inscrisuri), si acum la prima infatisare va aduce adeverinta ca este la studii :P,ca acum te roaga pe toate drumurile sa te inscrii la facultate a se vedea BRACOVEANU din Pitesti Plateste prima rata ,ia adeverinta ,SI GATA ,o depune la juecatorie ,judecatorul tine cu familia ,=D> si vei plati .BUCURATE CA AI FATA asa mi-a urat pe avocat.net un intelocuitor care nu a mai raspuns la la remarca mea

sa auzim de bine

Cele aratate de dvs.,nu au nicio legatura cu situatia user-ului.
La dvs,probabil este vorba despre alta situatie.

User-ul are posibilitatea sa formuleze in mod legal,moral sau imoral,aceasta actiune,atata timp cat fiica sa a incetat studiile si mai mult decat atata,este incadrata in munca,castigandu-si singura existenta.
Acestea sunt doua motive importante care determina instanta sa dispuna sistarea pensiei.
Sunt banii sai si instanta a hotarat cand a dispus plata unei pensii de intretinere pentru fiica sa majora ca acesti bani sa ii fie remisi acesteia cu un scop intretinerea sa pe timpul studiilor,aceasta neavand la data pronuntarii alte mijloace de intretinere.
Prin cele doua actiuni de a renunta la studii si de a muncii,aceste motive au incetat,fiica sa putandu-se intretine singura.