Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general care sunt obligatiile de plata pentru un cmi?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

care sunt obligatiile de plata pentru un cmi?

as dori cateva lamuriri legate de contributiile pe care trebuie sa plateasca un medic angajat intr-o unitate spitaliceasca dar care presteaza si in cabinetul medical individual propriu. De asemenea,as dori sa stiu ,daca are o angajata cu contract de munca cu timp partial, daca este obligat la plata contributiilor aferente venitului salarial al acesteia (angajata are contract de munca incheiat cu alt angajator pentru norma intreaga). multumesc
Dar, pentru salariat, va trebui sa platiti impozitele aferente statului de plata, adica aprox 55% din salariul net realizat.

Pai da, fiscalitatea in Romania pe salarii este aprox. 55%, adica un salariat primeste in mina 10 milioane si se mai platest la stat, in totalitate, vreo 5,5 milioane.

Deci avem o taxa aproximativa de 55% pe venitul net.
Acum... daca la unele sume este de 48% sau 52% nu mi-o luati in nume de rau, nu?

Faceti calculul cu 55% si veti fi in siguranta.
[ link extern ]

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic