Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incadrare gresita a faptei in plangere.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incadrare gresita a faptei in plangere.

Daca am scris in plangerea de la parchet

"Impotriva numitului XXXXXXX pentru savarsirea infractiunilor de: vataramare corporala, distrugere bunuri si talharie comise la data 17 aug. 2010"

Dar eu am doar 18 zile de ingrijiri medicale, nu peste 21 cat mi-ar trebui pt. "vatamare corporala" e bai mare? ca eu l-am acuzat de vatamare corporala nu de "lovire",etc. Acuma imi dau seama ca pana si cuvantul "vatamare" este scris gresit :|

:|
xuser, utilizator
Nu conteaza ce incadrare juridica ati facut dumneavoastra. Pe baza situatiei de fapt organele de cercetare vor face incadrarea faptei. Nu conteaza nici daca ati pus 2 litere in plus.
Nu conteaza incadrarea juridica facuta de dvs . Referitor la dovedirea tilhariei cu detectorul de minciuni trebuie sa stiti ca acest test nu este proba in instanta ,asta in caz ca aceasta testare se va face.
de ce ati facut dvs plangerea ?
de ce la parchet ?
puteati direct la politie .
politia nu a fost la locul incidentului ?
si talharia se poate dovedi.
vorbiti cu avocatul care ar trtebui sa stie tot ce e de facut .
doberv a scris:

de ce ati facut dvs plangerea ?
de ce la parchet ?
puteati direct la politie .
politia nu a fost la locul incidentului ?
si talharia se poate dovedi.
vorbiti cu avocatul care ar trtebui sa stie tot ce e de facut .

Cum as putea dovedi talharia? Din moment ce au sarit cam 7-10 pe mine, sa ma bata si cineva mi-a sustras si banii. Iar ala pe care l-au prins [agresorul principal] minte de nu mai poate, a zis ca eu am sarit la el la bataie si din astea...
Tot ce sper e ca politia sa-si faca bine treaba, sa-i intrebe pt. cine era incarcatorul de Nokia, de ce a pus-o pe fata aia [folosita drept momeala] sa imi zica sa ma duc cu ea la discoteca, [ca sa am ceva bani la mine...], dar din moment ce vad ca politia accepta probe contrafacute in notepad, ce ar fi "conversatii de mess".
Si imi zice si mie sa fac la fel?!
1. Nu are relevanta faptul ca ati gresit incadrarea juridica a faptei deoarece procurorul este cel care decide daca faptele reprezinta infractiuni si care este incadrarea juridica a faptelor.
2. Puteti aduce si dvs probe in sprijinul afirmatiilor pe care le faceti- inscrisuri , martori etc.
3. Principala dvs grija trebuie sa fie aducerea cat mai multor probe-lasati analizarea faptelor in sarcina organelor de ancheta!
Succes!
B-)