avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1993 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... debatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

debatere mostenire

Revin cu intrebarea legata de mostenire.
Pamantul si restul bunurilor erau pe numele bunicii mele, fata ei ( mama mea ) decedata, fara frati.....intrebarea era daca tatau meu are dreptul la averea soacrei, respectiv bunica mea sau noi nepotii din partea mameii suntem singurii mostenitori...
O jurista de la o primarie, a zis ca tatal nu are nici un drept
Va multumesc pentru rapunsuri
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 18:17, 17 Octombrie 2010
doar dvs aveti dreptul la pamant, casa oricum e a dvs prin contract de vanzare-cumparare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire bunuri de la bunic Raimonda Raimonda Va prezint urmatoarea situatie: -casa construita de parintii mei in 1960,dar pe numele bunicului -taxele casei platite de parintii mei -exista ... (vezi toată discuția)
Mosteniri succesive BoangherMihaela BoangherMihaela buna ziua. v-as ruga sa aveti mare rabdare sa-mi cititi mesajul si apoi sa-mi raspundeti. in 1964 s-a cumparat 1000 m patrati teren astfel: baloi elena 500m ... (vezi toată discuția)
Succesiune mama vitrega rotarualin rotarualin BUNA ZIUA VA ROG SA MA AJUTATI IN LEGATURA CU O PROBLEMA LEGATA DE SUCCESIUNE (dupa tata ) CU MAMA MEA VITEGA Tatal meu a murit, in urma lui a ramas: ... (vezi toată discuția)