Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Copyright
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Copyright

Se poate pune copyright pe asa ceva:

1. Ce obligatie aveti atunci cand va apropiati de o statie de tramvai prevazuta cu refugiu si tramvaiul se afla in statie ?
a. sa opriti la 5 m distanta de remorca vagonului motor
b. sa reduceti viteza de mers
c. sa acordati prioritate calatorilor care traverseaza strada intre refugiu si trotuar.

Sunt pur si simplu niste intrebari facute dupa legislatia in vigoare... nu opere originale si etc...
Hai sa nu confundam Romanica cu SUA, e diferenta de la cer la pamant. :O
Nu exista drept de autor pentru intrebari si raspunsuri generale, orice varianta ar fi. Opera care face obiectul dreptului de autor trebuie sa fie originala.
deci ...Andreea mama....legislatia comunicarii si proprietatii intelectuale.....daca tu formulezi o propozitie intr-un anumit fel indiferent daca e un adevar general...o introduci intr-o carte...care apoi o vinzi unei edituri ....si ai drept de autor asupra informatiei din acea carte....asta cum se cheama?