Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... arest la domiciliu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

arest la domiciliu

am aflat un lucru intersant.conform noului cod de procedura penala,se poare recurge si la forma de arest la domiciliu.intrebarea este daca in cazul arestului preventiv,pot cere schimbarea in arest la domiciliu.ce sansa am avea?e o practica noua sau uzuala?
Arestul la domiciliu este o practica noua dar nu este legea in vigoare.
In functie de periculozitatea persoanei si de reglementarea aplicabila se poate ajunge la asa ceva.Dupa arestul preventiv va fi cea mai dura masura preventiva.

avocat Claudiu Lascoschi
a fost publicata in monitorul oficial nr,486 din15 iulie 2010 si promulgata prin decretul prezidential 774/2010
Prevederile legale nu sunt in vigoare.
vreti sa spuneti ca legea aparuta in monitor nu se plica sau anumite dispozitii,aliliamente,nestspanunv ocabularul fustitiei,sunt cam in ceata,multumesc
Nu se aplica deocamdata.

Incercati sa scrieti inteligibil.