Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intrebare-proprietate comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intrebare-proprietate comuna

Buna seara. O prietena de-a mea se confrunta cu urmatoarea situatie:
-a divortat de curand dar Nu a facut inca partajul.
Poate vreunul din cei doi fosti soti care locuiesc inca in casa proprietate comuna sa-si aduca o alta "persoana" fara acordul celuilalt?
Contractul de locatiune incheiat doar de unul din soti este valabil.Evacuarea urmeaza a fi respinsa daca o cere celalt sot in caz de bun comun.
Daca bunul este propriu va trebui sa va angajati avocat si sa va judecati.Trebuie in primul rand stabilit cat de clar rezulta ca este bun propriu si acest lucru se poate face dupa analizarea actelor.
Doar ca in speta aceasta nu sunt soti.
Ce bun propriu?
Nu este vorba de regimul juridic al bunurilor comune sau proprii?
Tot aia este...
Fiecare fost sot are o parte din proprietatea acelui imobil, recte si dreptul la folosinta acelei parti.
Partile sunt in devalmasie, adicatelea nu se stie de unde pana unde tine fiecare si nici cote reale nu se cunosc.
Astfel, fiecare foloseste imobilul (partial sau in intregime), la mica intelegere, in caz de neintelegere ajungandu-se in instanta.
Folosinta imobilului presupune si musafiri care nu plac celuilalt codevalmas, musafiri care pot sta o ora, o zi, o luna.
Actul de administrare la acre se refera colega este cedarea folosintei pentru mai mult de 3 ani, lucru care nu se aplica in speta. Aici e vorba de o tolerare a unui tert si e perfect valabil. Pana nu faci un partaj (fie de proprietate, fie de folosinta) nu poti dovedi ca aceasta persoana iti incalca tie vreun drept; pot oricand argumenta ca e pe partea mea de imobil si nu ai cum dovedi contrariul.

Daca cineva vrea sa vada care parte e a cui, cum spuneam, instanta!
Liliana Gradinaru, Avocat
sim_theo a scris:

Buna seara. O prietena de-a mea se confrunta cu urmatoarea situatie:
-a divortat de curand dar Nu a facut inca partajul.
Poate vreunul din cei doi fosti soti care locuiesc inca in casa proprietate comuna sa-si aduca o alta "persoana" fara acordul celuilalt?

De putut poate.
O actiune in evacuare nu cred ca ar avea succes pana nu se va face partajul.
Doar daca se invoca si se dovedeste o imposibila convietuire intre parti sau/si cel nou sosit se poate obtine evacuarea.
Daca aveti si copil minor care locuieste acolo puteti incerca dar tot cumva pe aceleasi considerente.