avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1295 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere

buna seara,
va rog sa-mi spuneti cu cate zile libere se recompenseaza o zi lucrata de sambata, duminica sau sarbatoare legala?sau mai bine zis, 8 ore inseamna 16 ore lucrate sau 8? daca raspunsul este prima varianata, unde ma pot adresa cu o sesizare, deoarece eu figurez in pontaj ca la carte, 8ore/zi, 40 ore/sapt., exact ca in contractul de munca. e normal? mentionez ca sunt angajata la un S.R.L. administrat de Consiliul Local si detasata la o inst. bugetara.
va multumesc.
p.s. conform legilor in vigoare, in speta, Codul Muncii.
Cel mai recent răspuns: ContSters161342 , utilizator 22:49, 1 Noiembrie 2010
am lucrat 1,4,5,6,oct. 8 ore/zi, 2 duminici cate 6 ore/zi si 5 sambete a cate 6 ore /zi. din luna nov. nu voi lucra nici o zi 8 ore ci numai 6 ore/zi si numai 2 duminici libere.
va rog sa-mi spuneti cate ore am lucrat in oct. si cate ar iesi in nov., tinand cont ca luna are 4 sambate (in care voi lucra) si 4duminici (din care 2 libere).
va multumesc. imi dau seama ca e cam mult... dar vreau sa stiu ce am de facut in continuare.
Octombrie/Noiembrie:
norma lunara ore =21x8=168 / 176(22x8)
ore lucrate normal = 32 (4x8) / 132 (22x6)
ore weekend = 42 (7x6) / 36 (6x6)
ore libere platite = 42 / 36
Total ore =116 / 204

total norma octombrie+noiembrie=344
total ore lucrate+ore libere platite= 320

344-320 =24 ore pe care le-ati mai avea de lucrat ca sa va faceti norma(poate ati lucrat totusi in septembrie suplimentar )
Ultima modificare: Luni, 1 Noiembrie 2010
ContSters161342, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Echivalarea orelor de munca madaluca madaluca Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti si mie cum pot face echivalarea orelor de munca ( la 8ore /5 zile pe saptamana) tinand cont ca momentan lucrez 6 ore pe zi ... (vezi toată discuția)
Ore libere Anamaria1313 Anamaria1313 buna ziua, intalnesc urmatorul caz, un angajat lucreaza 8 ore pe zi de marti pana vineri inclusiv. sambata lucreaza 4 ore. pentru acestea primeste spor de ... (vezi toată discuția)
Cum se ponteaza concediul medical pentru personalul care lucreaza in ture de 8 ore dorinelbraha dorinelbraha buna ziua cum se ponteaza concediul medical pentru personalul care lucreaza in ture de 8 ore? se trece in foaia de prezenta sambata si duminica? exista un ... (vezi toată discuția)