Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

In anul 2006 tatal meu a decedat. Mostenitorii sunt sotia supravietuitoare si cei doi copii rezultati din casatorie. Care este procentul de mostenire daca actul de proprietate al apartamentului este pe numele ambilor parinti. Va multumesc
buna ziua,
in masa succesorala va intra o cota de 1/2 din acest imobil, cealalta cote de 1/2 apartine sotului supravietuitor.
in acest caz sotia va culege o cota de 1/4, iar descendentii impreuna vor culege cota de 3/4.