avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2005 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

In anul 2006 tatal meu a decedat. Mostenitorii sunt sotia supravietuitoare si cei doi copii rezultati din casatorie. Care este procentul de mostenire daca actul de proprietate al apartamentului este pe numele ambilor parinti. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 14:16, 11 Noiembrie 2010
buna ziua,
in masa succesorala va intra o cota de 1/2 din acest imobil, cealalta cote de 1/2 apartine sotului supravietuitor.
in acest caz sotia va culege o cota de 1/4, iar descendentii impreuna vor culege cota de 3/4.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire - dezbatere succesorala Vasile Olteanu Vasile Olteanu In urma cu 3 luni tatal meu a decedat.Mama a decedat in 1989, dar nu am facut dezbaterea . Mai am un frate. In 1992 tata s-a recasatorit. Masa succesorala se ... (vezi toată discuția)
Speta - drept civil mostenire alexievicimihai alexievicimihai Buna ziua, Imi puteti spune solutia corecta la urmatoare speta: '' Sot si sotie ambi decedati , fara copii sau parinti in viata doar frati si surori. Sotul ... (vezi toată discuția)
Cote mostenitori ana_panait ana_panait Poate cineva stie cum se repartizeaza mostenirea dupa moartea tatalui, intre sotia supravetuitoare si 3 copii. Ce procent de mostenire primeste sotia ... (vezi toată discuția)