Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... sfat juridic- somatie de plata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

sfat juridic- somatie de plata

Buna seara,

Sunt la inceput de drum si as avea nevoie de un sfat de la persoane cu experienta.
Am o speta cu o firma, prestatoare de servicii, care se confrunta cu debitori rau-platnici.
Firma respectiva are incheiate contracte cu clientii, are facturi emise, si nu reuseste sa-i faca pe acestia sa plateasca sumele datorate.
Parerea mea este ca trebuie facuta cerere de emitere a ordonantei care va conţine somaţia de plată, la judecatoria in circumscriptia careia se afla respectiva firma.
Credeti ca este corect?

Va multumesc,
Madalina
Mare-i gradina Domnului cu portile larg deschise, dar multi judecatori ii sar gardul.
Mie un judecator de la Judecatoria Constanta imi respinge exceptia prescriptiei dreptului de a cere executarea silita, exceptie invocata pe calea contestatiei la executare, deoarece vezi draga Doamne,pt titlurile executorii ce nu emana de la instanta este prevazuta o alta cale (in speta este vb de o contraventie si cf OG 2/2001 se ataca cu contestatie impotriva procesului verbal de contrav.) Noroc ca cei de la Trib sunt mai titrati si au sesizat enormitatea admitaindu-mi recursul.
Cred ca ar fi interesant pentru moderatori sa inaugureze un topic vis-a vis de solutii tembele. Ar fi interesant si in acelasi timp fffff amuzant.:))
Romy esti mai veche in forum asa ca in masura in care consideri propunerea interesanta achieseaza si da mai departe:D
chiar exista un topic unde se poate posta solutii controversate www.avocatnet.ro/content/for...

sau

www.avocatnet.ro/content/for... >
truevio a scris:

Cred ca ar fi interesant pentru moderatori sa inaugureze un topic vis-a vis de solutii tembele. Ar fi interesant si in acelasi timp fffff amuzant.:))

Mai rau. Eu as propune un soi de Zmeura de Aur daca tot avem "Crystal Scales of Justice" - premiul european pentru practici inovatoare in domeniul judiciar.

[ link extern ]
prin contract nu se intelege inscris, ci acord de vointe, astfel ca aceasta cerinta este indeplinita tot timpul
La ce intrebare ai raspuns bam?
Sunt deacord cu propunerea infiintarii unui topic cu sentinte trasnite:))