Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Fisa fiscala - impozite in doua tari
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Fisa fiscala - impozite in doua tari

Buna ziua,

Am o problema. Am lucrat in Romania cam 5 luni si apoi tot 5 luni in Cehia. Acum fac taxele in Cehia. Cei care se ocupa de taxe imi cer neaparat o hartie care sa arate ce am platit anul trecut, adica ce anume a platit angajatorul pentru mine (job normal, un singur venit din salariu, cu deducere pt IT). Exista un contract intre Ro si Cehia pt dubla taxare, dar ei spun ca am nevoie de ceva care sa arate cat am platiti si ca am platit.Acum cei de la firma din Ro trag de timp si spun ca nu ar avea ce sa mi de a inapoi ca eu am impozitul zero. Eu am insistat sa mi de a fisa fiscala, care ar dovedi ca am platit si cat am platit. Este vorba de anul 2007.
Acum va intreb, sunt cei din Ro (angajatorul) obligati sa mi de a fisa fiscala? Daca da in cat timp si ce lege spune asta?
Va multumesc anticipat.

Art.118 din Cod fiscal - daca un contribuabil este rezident al unei tari cu care Romania a incheiat o convetie pentru evitarea dublei impuneri cu privire la impozitele pe venit si capital, cota de impozit care se aplica venitului impozabil obtinut de catre acel contribuabil din Romania nu poate depasi cota de impozit prevazuta in conventie, care se aplica acelui venit.
In situatia in care cotele de impozitare din legislatia interna sunt mai favorabile decat cele din conventiile de evitare a dublei impuneri se aplica cotele de impozitare mai favorabile.
NM: In cazul cand legislatia interna prevede in mod expres exceptarea de la impunere, scutirea sau o cota de impozitare mai favorabila, sunt aplicabile prevederile legislatiei interne.
art.118(2) - pentru aplicarea prevederilor conventiei de evitare a dublei impuneri nerezidentul are obligatia de a prezenta platitorului de venit, in momentul realizarii venitului, certificatul de rezidenta fiscala eliberat de catre autoritatea competenta din statul sau de rezidenta.
In momentul prezentarii certificatului de rezidenta fiscala se aplica prevederile conventiei de evitare a dublei impuneri si se face regularizarea impozitului in cadrul termenului legal de prescriptie.
Certificatul de rezidenta fiscala prezentat in cursul anului pentru care se fac platile este valabil si in primele 60 de zile calendaristice din anul urmator, cu exceptia situatiei in care se schimba conditiile de rezidenta.
ETOCU a scris:

Art.118 din Cod fiscal - daca un contribuabil este rezident al unei tari cu care Romania a incheiat o convetie pentru evitarea dublei impuneri cu privire la impozitele pe venit si capital, cota de impozit care se aplica venitului impozabil obtinut de catre acel contribuabil din Romania nu poate depasi cota de impozit prevazuta in conventie, care se aplica acelui venit.
In situatia in care cotele de impozitare din legislatia interna sunt mai favorabile decat cele din conventiile de evitare a dublei impuneri se aplica cotele de impozitare mai favorabile.
NM: In cazul cand legislatia interna prevede in mod expres exceptarea de la impunere, scutirea sau o cota de impozitare mai favorabila, sunt aplicabile prevederile legislatiei interne.
art.118(2) - pentru aplicarea prevederilor conventiei de evitare a dublei impuneri nerezidentul are obligatia de a prezenta platitorului de venit, in momentul realizarii venitului, certificatul de rezidenta fiscala eliberat de catre autoritatea competenta din statul sau de rezidenta.
In momentul prezentarii certificatului de rezidenta fiscala se aplica prevederile conventiei de evitare a dublei impuneri si se face regularizarea impozitului in cadrul termenului legal de prescriptie.
Certificatul de rezidenta fiscala prezentat in cursul anului pentru care se fac platile este valabil si in primele 60 de zile calendaristice din anul urmator, cu exceptia situatiei in care se schimba conditiile de rezidenta.

Multumesc pt raspuns. Daca puteti sa mi confirmati daca am inteles bine.....
Eu inteleg ca textul de mai sus e valabil dc depun taxele in Ro, iar la mine situatia cea mai favorabila ar fi ca IT inseamna impozit zero in Romania...deci as primi inapoi impozitul deja platit din Cehia????
Am inteles corect? sau gresesc? va rog frumos sa mi raspundeti deoarece pt mine formularea de mai sus e mai intortocheata
Chiar nu stie nimeni...nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat daca e mai bine sa depun in Ro? sau macar cu interpretarea textului?:-/

Da declarati toate veniturile in Romania.
Multumesc mult! :)